Przeciw bezsensowi

Kategoria sensu, celowości jest jednym z ciekawszych pojęć, za pomocą których humaniści i naukowcy próbują tłumaczyć rzeczywistość. Austriacki psycholog Viktor Frankl twierdził, że źródłem wielu nerwic i schorzeń psychicznych współczesnego człowieka jest „głód sensu" – poczucia istotności i wagi swojego życia. Z kolei kosmolog i filozof przyrody ks. Michał Heller poszukuje w swych pracach sensu na poziomie uniwersalnym – funkcjonowania wszechświata i praw przyrody.

Publikacja: 27.10.2017 17:00

Jerzy Surdykowski, „Odnajdywanie sensu", Oficyna Wydawnicza Volumen

Jerzy Surdykowski, „Odnajdywanie sensu", Oficyna Wydawnicza Volumen

Foto: Rzeczpospolita

W przedmowie do zbioru esejów Jerzego Surdykowskiego pt. „Odnajdywanie sensu" Heller pisze: „Gdyby ludzkie życie było bezsensem, poprzez człowieka bezsens wciskałby się do racjonalności świata, rozsadzałby ją od wewnątrz".

Tym zdaniem definiuje on wyzwanie, jakie podejmuje w swej książce Jerzy Surdykowski. Poszukuje on sensowności zjawisk i procesów zachodzących we współczesnym świecie. Za każdym razem wychodzi od szczegółu: zaobserwowanej sceny, wspomnienia z dzieciństwa, politycznego wydarzenia, rozmowy z przedstawicielem innej kultury.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: AI Act. Jak przygotować się na zmiany?
Plus Minus
„Jak będziemy żyli na Czerwonej Planecie. Nowy świat na Marsie”: Mars równa się wolność
Plus Minus
„Abalone Go”: Kulki w wersji sumo
Plus Minus
„Krople”: Fabuła ograniczona do minimum
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Viva Tu”: Pogoda w czterech językach