Republikański senator o wojnie na Ukrainie: Negocjacje z tyranem? Oszukujemy samych siebie

Jeden z czołowych sojuszników Donalda Trumpa w Senacie USA, senator Mike Rounds, uważa, że wszelkie pokojowe propozycje Władimir Putin uzna za oznakę słabości Zachodu - pisze Politico.

Publikacja: 23.11.2024 22:20

Senator Mike Rounds

Senator Mike Rounds

Foto: PAP/EPA

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1004

W kwestii wojny na Ukrainie republikański senator z Dakoty Południowej reprezentuje pogląd stojący w jaskrawej sprzeczności z opinią prezydenta-elekta i jego zwolenników: uważa, że Stany Zjednoczone już dawno powinny zrobić znacznie więcej, aby wspomóc Ukrainę w walce z Rosją.

Rounds zabrał głos po tym, jak Hanna Hopko, ukraińska liderka społeczeństwa obywatelskiego i była członkini parlamentu, wyraziła frustrację z powodu czasu, jaki zajęło Stanom Zjednoczonym wyrażenie zgody na transfery broni i złagodzenie ograniczeń dotyczących ich użycia.

Czytaj więcej

Joe Biden chce umorzyć Ukrainie miliardy dolarów długu

- Jestem sfrustrowany, że nie byliśmy w stanie zapewnić im całego potrzebnego im sprzętu i wszystkich potrzebnych systemów uzbrojenia, aby odpowiedzieć na absolutną tyranię ze strony Rosji — powiedział Rounds, przemawiając na Halifax International Security Forum. - Zastanawiam się, dlaczego szybciej nie zrobiliśmy więcej niż zrobiliśmy...

Republikański senator o „negocjacjach z tyranem”

Rounds uważa, że Kremlowi nie można ufać, a wszelkie propozycje pokojowe, jakie zostaną przedstawione Rosji podczas ewentualnych negocjacji, Władimir Putin uzna za oznakę słabości Zachodu.

Czytaj więcej

Donald Trump krytykuje pomoc dla Ukrainy. „Zełenski to świetny komiwojażer”

- Choć chciałbym wierzyć, że możemy negocjować z tyranem, podejrzewam, że możemy oszukiwać samych siebie –  mówił senator. - Czy wierzycie, że ten tyran, jeśli zaoferujecie mu część wolnego kraju, zatrzyma się? Chciałbym móc powiedzieć, że jest łatwe wyjście, ale nie ma - dodał Rounds.

Politico zauważa, że komentarze Roundsa - które, jak podkreślił, nie były stanowiskiem nowej administracji Trumpa - nadal stanowią skrajnie odmienny pogląd Partii Republikańskiej od obietnic Trumpa, że ​​wynegocjuje porozumienie pokojowe z Rosją w ciągu kilku dni od objęcia urzędu prezydenta. To proukraińskie stanowisko, pisze portal, jest szeroko rozpowszechniony w senackiej frakcji republikańskiej,  nawet jeśli „inne obozy w świecie MAGA” naciskają na Trumpa, aby od razu po objęciu urzędu ograniczył amerykańską pomoc wojskową dla Ukrainy.

Panel Transformacji Energetycznej

Koszty wiatraków morskich spadają.
Czy inwestycje nabierają tempa?

Dołącz do dyskusji
Konflikty zbrojne
Putin mówił o wdzięczności wobec Hamasu podczas spotkania ze zwolnionymi zakładnikami
Konflikty zbrojne
Gen. Skrzypczak: Negocjacje USA-Rosja ws. Ukrainy? Trump przegrał pierwszą rundę
Konflikty zbrojne
Kraj NATO zamierza wysłać żołnierzy na Ukrainę. Po naukę
Konflikty zbrojne
Strefa Gazy: Żołnierz znalazł psa, który zaginął w czasie ataku Hamasu w 2023 r.
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Konflikty zbrojne
Rosja werbuje Chińczyków na wojnę. Pekin udaje, że nie widzi