Dwóch wicedyrektorów
Prezydent Miasta Radomia wydał specjalne zarządzenie, którym powierzył pełnienie obowiązków dyrektora szkoły, nauczycielowi Zespołu Szkół, aż do czasu wybrania nowego szefa. Zgodnie z dokumentem, nauczyciel nie mógł pełnić swej funkcji dłużej niż przez okres dziesięciu miesięcy.
Zarządzenie weszło w życie z dniem podpisania, a jego wykonanie powierzono wiceprezydentowi miasta odpowiedzialnemu za sprawy oświaty.
W sierpniu ubiegłego roku, do prezydenta miasta wystąpił dotychczasowy dyrektor szkoły, z wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa. Wskazał, że w dniu wejścia w życie zarządzenia, w Zespole Szkół w Radomiu urzędowało aż dwóch wicedyrektorów i żaden z nich nie został wzięty pod uwagę przy nominacji. Jego zdaniem, powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora nauczycielowi innemu niż urzędujący wicedyrektor, stanowi rażące naruszenie przepisów ustawy o systemie oświaty.
W odpowiedzi, urzędnik poinformował byłego dyrektora, że tak naprawdę zarządzenie, jako datę powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora nauczycielowi, wskazuje wrzesień, a nie sierpień 2013 roku. Zdaniem prezydenta, w tym dniu w placówce nie było ani dyrektora szkoły, ani wicedyrektorów. Urzędnik wyjaśnił, że data wejścia w życie zarządzenia nie musi być równoznaczna z datą powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora, czy datą powierzenia stanowiska, np. ze względów organizacyjnych.
Z pominięciem kolejki
Były szef szkoły postanowił skierować skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Stwierdził, że powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora szkoły nauczycielowi dokonano z naruszeniem prawa, gdyż z przepisów o systemie oświaty jednoznacznie wynika, że do czasu powierzenia stanowiska dyrektora organ prowadzący może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi, a w szkołach, w których nie ma wicedyrektora, nauczycielowi tej szkoły, jednak nie dłużej niż na okres dziesięciu miesięcy.