Faktura VAT jest dowodem także dla sądu

Jeśli dłużnik nie chce, by wierzyciel sprzedał osobie trzeciej jego dług wynikający z faktury VAT, musi zadbać, aby znalazł się na niej stosowny zakaz

Publikacja: 02.07.2009 07:51

Faktura VAT jest dowodem także dla sądu

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Taki wniosek, ważny dla praktyki gospodarczej, trzeba wyciągnąć z wyroku Sądu Najwyższego. Uznał w nim bowiem, że faktura VAT jest pismem potwierdzającym należność w rozumieniu art. 514 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5BF4C085E5B1778A57A80BB5983929D?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]. Przepis ten łagodzi generalny zakaz cedowania wierzytelności bez zgody dłużnika zapisany w art. 509 k.c.

[srodtytul]Wątpliwości dłużnika [/srodtytul]

Spółka TLK SA sprzedała spółce z o.o. Vogteam partię wyrobów hutniczych za ponad 600 tys. zł. Jako zabezpieczenie zapłaty należności za te wyroby Vogteam w umowie przelewu scedowała na TLK SA wierzytelności przysługujące jej od trzeciej spółki: Becker-Warkop sp. z o.o. Wynikały one z pięciu faktur wystawionych za towary dostarczone Becker-Warkop przez Vogteam na podstawie umowy sprzedaży z kwietnia 2004 r.

Poinformowana o cesji Becker-Warkop wysłała do TLK SA zawiadomienie, że przelew jest nieważny, ponieważ w umowie sprzedaży wyraźnie zastrzeżono – stosownie do art. 514 k.c. – że przelew należności z niej wynikających nie może nastąpić bez zgody dłużnika. W myśl tego przepisu, jeżeli wierzytelność jest stwierdzona pismem, to zastrzeżenie umowne, iż przelew nie może nastąpić bez zgody dłużnika, jest skuteczne tylko wtedy, gdy pismo zawiera wzmiankę o nim, chyba że nabywca wierzytelności (z innego źródła) w chwili przelewu o zastrzeżeniu wiedział.

Gdy TLK SA wystąpiła przeciwko Becker-Warkop o zapłatę należności objętej przelewem, ta argumentowała, że wprawdzie z faktur zakaz przelewu nie wynikał, ale TLK, nabywając wierzytelność, powinna zapoznać się z umową sprzedaży z kwietnia 2004 r., w której został on zapisany. Przelew zatem dokonany bez jej zgody jako dłużnika jest nieważny.

Takiego zdania był też sąd I instancji, który żądanie TLK oddalił. Firma ta przegrała również w sądzie II instancji. Także on uznał, iż przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć, że faktury są efektem realizacji umowy sprzedaży, w myśl której zakaz cesji bez zgody Becker-Warkop był niedopuszczalny.

[srodtytul]Faktura VAT stwierdza należność[/srodtytul]

Wskutek skargi kasacyjnej TLK Sąd Najwyższy uchylił ten wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Sędzia Krzysztof Pietrzykowski zaznaczył, że podstawowym problemem w tej sprawie jest interpretacja art. 514 k.c., a dokładnie ustalenie, co oznacza sformułowanie, że wierzytelność jest stwierdzona pismem. Czy – jak przyjęły sądy – odnosi się ono do umowy? Czy może pismem tym są – jak twierdzi powódka – faktury, z których wyłączenie przelewu nie wynikało? Tylko w jednej z pięciu faktur, o jakie chodzi w tej sprawie, wskazany był numer umowy sprzedaży między Becker-Warkop za Vogteam będącej podstawą do ich wystawienia.

Sąd Najwyższy w tej sprawie potwierdził słuszność swego wcześniej już wyrażanego poglądu, że stwierdzeniem wierzytelności pismem w rozumieniu art. 514 k.c. jest faktura za wykonaną usługę czy dostarczony towar wystawiona przez wierzyciela. [b]Takie stanowisko zajął SN m.in. w uchwale z 6 lipca 2005 r. (sygn. III CZP 40/05). [/b] – Nie budzi wątpliwości Sądu Najwyższego – mówił sędzia Krzysztof Pietrzykowski – że faktura VAT ma znaczenie nie tylko w prawie podatkowym, ale także cywilnym. [b]Sąd Najwyższy potwierdził to także w innych swych orzeczeniach, m.in. w wyroku z 23 lutego 2006 r. (sygn. II CSK 131/05).[/b] Przepisy o VAT obowiązujące w chwili wystawiania faktur przez Vogteam pozwalały na generalne upoważnienie stałych partnerów handlowych do ich wystawiania bez ich akceptacji w postaci podpisu. Takie upoważnienie znajdowało się w umowie sprzedaży łączącej Becker-Warkop z Vogteam – zaznaczył sędzia. Od wejścia w życie ustawy o VAT z 2004 r. wymagania podpisywania faktury przez kupującego już nie ma.

– Rozstrzygnięcie sądu musi być też zgodne z zasadami słuszności – mówił sędzia Pietrzykowski. – [b]W tej zaś sprawie racja jest w sposób oczywisty po stronie powódki – spółki TLK (sygn. V CSK 461/08). [/b]

[ramka]Na przelew można się nie zgodzić

Zasada zapisana w art. 509 kodeksu cywilnego jest taka: wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność (należność) na osobę trzecią, chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Jest to przelew (cesja). Dopuszczalne jest też przelanie wierzytelności przyszłej. Wraz z wierzytelnością na nabywcę przechodzą wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki.[/ramka]

Taki wniosek, ważny dla praktyki gospodarczej, trzeba wyciągnąć z wyroku Sądu Najwyższego. Uznał w nim bowiem, że faktura VAT jest pismem potwierdzającym należność w rozumieniu art. 514 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5BF4C085E5B1778A57A80BB5983929D?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]. Przepis ten łagodzi generalny zakaz cedowania wierzytelności bez zgody dłużnika zapisany w art. 509 k.c.

[srodtytul]Wątpliwości dłużnika [/srodtytul]

Pozostało 90% artykułu
W sądzie i w urzędzie
Ile osób w Polsce nosi moje nazwisko? Możesz to sprawdzić w kilka minut
Zdrowie
Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co pacjent musi sam zapłacić?
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Prawo drogowe
Kierowcy łatwiej stracą prawo jazdy, młodzi z limietem prędkości. Rząd ujawnił projekt
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy: Żona zrobiła większą karierę. Mąż nie dostanie mniej po rozwodzie
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje