Zmiany w rewirach mogą zablokować powołanie komornika

Z powodu reorganizacji rewirów komorniczych minister sprawiedliwości musiał uchylić powołanie na stanowisko komornika sądowego

Publikacja: 03.11.2008 07:17

Zmiany w rewirach mogą zablokować powołanie komornika

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

[b]Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalając skargę Joanny K. na decyzję ministra sprawiedliwości (sygn. VI SA/ Wa 871/ 08)[/b].

O stanowisko komornika sądowego Rewiru I Sądu Rejonowego w Brzegu ubiegało się 11 osób. Wygrała Joanna K., powołana na to stanowisko w listopadzie 2007 r. W tej samej decyzji minister sprawiedliwości odmówił powołania pozostałych uczestników postępowania. Czterech złożyło wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy.

Rozpatrując odwołanie, minister uchylił w lutym 2008 r. decyzję o powołaniu Joanny K. na stanowisko komornika oraz o odmowie powołania pozostałych osób i umorzył postępowanie.

Wraz z wejściem w życie 28 grudnia 2007 r. [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=186116]ustawy z 24 maja 2007 r. zmieniającej ustawę o komornikach sądowych i egzekucji[/link] przestały istnieć dotychczasowe rewiry komornicze. Do tej pory każdy komornik był przypisany do określonego rewiru, a przy dużych sądach rejonowych tworzono po kilka rewirów. Obecnie w jednym rewirze obejmującym obszar właściwości sądu rejonowego może działać kilku komorników. W ustawie nowelizującej nie ma przepisów przejściowych, które umożliwiłyby kontynuację postępowania na podstawie poprzedniego stanu prawnego. W skardze do sądu Joanna K. zarzuciła błędną wykładnię art. 10 ust. 1 ustawy nowelizującej. – Nie może on być podstawą do umorzenia postępowania tylko z tego powodu, że zostało ono wszczęte na podstawie poprzednich przepisów. Jest to sprzeczne z zasadami konstytucyjnymi. Rewir, o którego obsadę ubiegała się Joanna K., funkcjonuje przecież nadal, tylko jest inaczej nazwany. Z kilku zrobiono jeden, w którym są stanowiska komornicze – przekonuje radca prawny Joanna Kazimirek-Podwińska, pełnomocnik skarżącej.

– Reorganizacja struktury organów egzekucyjnych polegająca na zmniejszeniu liczby rewirów nie pociągnęła za sobą zmniejszenia liczby stanowisk komorniczych. Zostały wprawdzie zniesione dotychczasowe rewiry, ale istniejące w nich stanowiska komorników sądowych stały się stanowiskami komorniczymi w nowych rewirach. Zlikwidowanie istniejącego poprzednio Rewiru I przy SR w Brzegu nie jest więc równoznaczne ze zlikwidowaniem stanowiska komorniczego w tym rewirze – tłumaczy.

Sąd jednak uznał, że [b]jeśli po wydaniu decyzji w I instancji, a przed decyzją II, zostały uchylone dotychczasowe przepisy i zaczęły obowiązywać nowe, minister sprawiedliwości nie mógł postąpić inaczej. Ustawa nowelizująca nie zawierała bowiem przepisów przejściowych, które umożliwiłyby dokończenie postępowania według poprzednich zasad.[/b]

Wyrok jest nieprawomocny. Pełnomocniczka skarżącej zapowiedziała skargę kasacyjną. Uważa, że w razie braku zasad intertemporalnych powinno się brać pod uwagę przede wszystkim poprzednie przepisy. Tego wymagają konstytucyjna zasada zaufania obywatela do państwa i kodeks postępowania administracyjnego akcentujący dobro strony.

Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Zawody prawnicze
Jeden na trzech aplikantów nie zdał egzaminu sędziowskiego. „Zabrakło czasu”
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce