Wydatki na przekształcenie są kosztem nowej spółki

Wydatki związane z przekształceniem spółki są kosztami uzyskania przychodów. Są one bowiem pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczą całokształtu działalności oraz funkcjonowania spółki

Aktualizacja: 27.07.2009 07:30 Publikacja: 27.07.2009 07:00

Wydatki na przekształcenie są kosztem nowej spółki

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

Red

[b]Tak orzekł WSA w Szczecinie 29 kwietnia 2009 r. (I SA/Sz 35/09).[/b]

Wspólnicy spółki cywilnej przekształcili ją w spółkę z o.o. Przekształcona spółka w deklaracji CIT wykazała jako koszty uzyskania przychodu wydatki związane z przekształceniem, obejmujące koszty inwentaryzacji środków trwałych będących własnością spółki oraz koszty sporządzenia wymaganych aktów notarialnych.

W toku kontroli podatkowej organ stwierdził, że te wydatki poniosła spółka cywilna, a nie nowo powstała spółka z o.o., która w chwili przekształcenia jeszcze nie istniała. W związku z tym w decyzji ustalającej podatek dla spółki z o.o. na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT organ wyłączył z kosztów uzyskania przychodów kwotę wydatków poniesionych na pokrycie kosztów przekształcenia. Spółka nie zgadzając się z tą decyzją, wniosła skargę do WSA.

Sąd uznał ją za uzasadnioną. Zdaniem WSA koszty organizacji osoby prawnej, a zatem wydatki poniesione przy zakładaniu spółki, są kosztem uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. W świetle tego przepisu kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Nie można uznać, że poniesienie kosztów przez spółkę cywilną miało na celu osiągnięcie czy zachowanie źródła przychodów wspólników, gdyż koszty te były nakierowane na zakończenie działalności prowadzonej przez wspólników w ramach spółki osobowej i pozostawały w związku z powstaniem nowej osoby prawnej i przychodami przez nią uzyskiwanymi.

[i]Autor jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentarz: Andrzej Chętkowski, starszy konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)[/b]

Z orzeczenia wynika, że dla zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów spółki przekształconej (spółki kapitałowej) bez znaczenia jest to, że zostały one pokryte z majątku spółki przekształcanej (spółki osobowej). Wniosek ten wynika przede wszystkim z interpretacji art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, zgodnie z którym warunkiem koniecznym wykazania kosztów dla celów podatkowych jest ich związek z uzyskiwaniem przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Z kolei mając na uwadze, że:

- wydatki poniesione przez spółkę osobową związane są z przychodami spółki kapitałowej, a jednocześnie

- w związku z przejęciem, w drodze sukcesji na gruncie prawa cywilnego, majątku spółki osobowej przez spółkę kapitałową, majątek przejęty przez tę spółkę zostaje efektywnie zmniejszony o wartość wydatków poniesionych przez spółkę osobową – należy uznać, że koszty te mogą być kosztami uzyskania przychodów spółki kapitałowej.

Moim zdaniem ta argumentacja znajdzie także zastosowanie nie tylko w odniesieniu do wydatków związanych z przekształceniem spółki cywilnej i innych niż spółka cywilna spółek osobowych w spółki kapitałowe, ale do wszelkich wydatków ponoszonych przez spółki przekształcane, spełniających warunek związku z przychodami spółek powstałych w wyniku przekształcenia (także do przekształcenia spółek kapitałowych w spółki osobowe).

Omawiane orzeczenie zawiera też argumenty, które mogą być wykorzystane przy zaliczaniu do kosztów podatkowych wydatków związanych np. z podwyższeniem kapitału zakładowego. Mianowicie WSA uzasadniając możliwość zaliczenia wydatków związanych ze zmianą formy prawnej do kosztów podatkowych, odniósł się do art. 16b ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, obowiązującego do końca 2002 r., zgodnie z którym wydatki związane z założeniem lub rozszerzeniem spółki akcyjnej podlegały amortyzacji. Analizując ten przepis, sąd uznał, że:

- dopuszczając możliwość amortyzacji takich wydatków, ustawodawca stwierdzał ich związek z przychodami, a

- późniejsze wykreślenie art. 16b ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT daje podstawę do uznania, że tego typu wydatki mogą być w całości uznane za koszt podatkowy.

Zdaniem sądu te wnioski oraz podobieństwo organizacji spółki kapitałowej i jej powstania w wyniku przekształcenia potwierdzają możliwość uznania kosztów związanych z przekształceniem za koszty podatkowe [b](podobne stanowisko zaprezentował również WSA w Bydgoszczy w wyroku z 29 grudnia 2008 r., I SA/Bd 638/08)[/b].[/ramka]

[b]Tak orzekł WSA w Szczecinie 29 kwietnia 2009 r. (I SA/Sz 35/09).[/b]

Wspólnicy spółki cywilnej przekształcili ją w spółkę z o.o. Przekształcona spółka w deklaracji CIT wykazała jako koszty uzyskania przychodu wydatki związane z przekształceniem, obejmujące koszty inwentaryzacji środków trwałych będących własnością spółki oraz koszty sporządzenia wymaganych aktów notarialnych.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy