[b]Nie tylko godło RP, także sam wizerunek orła białego lub orła podobnego nie może być wykorzystany w znaku towarowym, czyli uzyskać ochrony w Urzędzie Patentowym – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II GSK 555/09).[/b]
W 2004 r. Wolny Związek Zawodowy Kierowców RP z Warszawy zgłosił słowno-graficzny znak. Chciał nim sygnować wiele towarów i usług, m.in. usługi transportowe, zaopatrzenia, dostarczania przesyłek, organizowania wycieczek, usług pomocy drogowej (kl. 39), prowadzenia badań specjalistycznych kierowców (kl. 44).
Urząd Patentowy odmówił udzielenia ochrony na ten znak ze względu na grafikę. W centralnej części znaku znajdował się rysunek biało-czerwonego orła z żółtą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami. Orzeł był umieszczony na okrągłym białym polu, który otaczał wykonany czarnymi drukowanymi literami napis "Wolny Związek Zawodowy Kierowców".
Pełnomocnik Związku nie zgodził się z decyzją UP. Twierdził, że rysunek orła w znaku różni się od godła, gdyż posiada inną kolorystykę i znajduje się na innym tle.
UP ostatecznie we wrześniu 2008 r. odmówił rejestracji (sygn. DT265/07). Powołał się na art. 131 ust. 2 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=547C6EC57EBA08330A63ACFC337EE20E?id=169951]prawa własności przemysłowej[/link] (pwp).