Komisja Europejska daje wytyczne w zakresie realizacji pilnych zamówień publicznych na podstawie obowiązujących ram prawnych UE, podkreślając ich elastyczność i skuteczność i odwołując się do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylającej dyrektywę 2004/18/WE (Dz.U. L 94 z 28.3.2014, s. 65).
W wytycznych ogłoszonych 1 kwietnia 2020 r. w sprawie stosowania ram dotyczących zamówień publicznych w sytuacji nadzwyczajnej związanej z kryzysem wywołanym epidemią Covid-19 (2020/C 108 I/01) Komisja Europejska przypomina o możliwości skracania terminów proceduralnych w postępowaniach w trybie przetargu nieograniczonego (tj. tzw. procedury otwartej) oraz przetargu ograniczonego (tj. tzw. procedury ograniczonej). Podkreśla możliwość uruchomienia zamówień wspólnych z państwami członkowskimi, w ostateczności wskazuje na możliwość zastosowania procedury negocjacyjnej bez uprzedniej publikacji. Zaleca także rozważenie zastosowania innych nietypowych rozwiązań w relacjach z wykonawcami zamówień publicznych.
Szybko i elastycznie
W stanie epidemii Covid-19 zakup środków ochrony indywidualnej, takich jak maski i rękawice ochronne, wyroby medyczne, w szczególności respiratory oraz inne środki medyczne, jak również inne niezbędne do zapewnienia funkcjonowania infrastruktury szpitalnej i informatycznej, należy realizować bardzo szybko. Komisja podkreśla, że w prawie unijnym jest wiele możliwości, a ramy prawne dotyczące zamówień publicznych na dostawy, usługi i roboty budowlane niezbędne, aby stawić czoło kryzysowi, są elastyczne.
Czytaj także: Dorota Chrabota: Sieć transportowa potrzebna także podczas pandemii koronawirusa