Robert Gwiazdowski: ZUS in Digital Age, czyli zlikwidować urzędy skarbowe

Podpowiem, co trzeba zrobić. Bez sarkazmu. ZUS by ogarnął Krajowy System e-Faktur bez większego problemu. Od 20 lat powtarzam: zlikwidować urzędy skarbowe, niech się ZUS zajmie podatkami tak samo jak składkami.

Publikacja: 23.05.2024 04:29

Robert Gwiazdowski: ZUS in Digital Age, czyli zlikwidować urzędy skarbowe

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

Trwają intensywne prace nad nowelizacją ustawy o VAT i Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). Przepisy miały wejść w życie od 1 lipca 2024 roku. Nowy rząd słusznie jednak uznał, że w tym terminie to się nie uda. Został on przesunięty na 1 lutego 2026 roku.

Krajowy System e-Faktur – kto będzie miał większy problem z jego wdrożeniem: firmy czy urzędy skarbowe?

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że uprości przepisy (wszystkie nowelizacje prawa podatkowego zakładają jego „uproszczenie”) i wprowadzi dwie daty wdrożenia KSeF – różne dla różnych firm, zależnie od ich wielkości. Te mniejsze, o przychodach niższych niż 200 mln zł, będą musiały wdrożyć KSeF „dopiero” od 1 kwietnia 2026 roku – czyli dwa miesiące później niż te większe. Czy te dwa miesiące zrobią różnicę? Może dojdzie do „rozpoznania bojem” na przykładzie firm dużych, które mają duży potencjał do wdrażania nowych technik? 

Dlaczego system wprowadzany wcześniej ma być dostosowywany do systemu, który ma być wprowadzony później?

Ważniejsze jest jednak pytanie, czy to firmy, czy może urzędy skarbowe będą miały większy problem z wdrożeniem nowego systemu. Moim zdaniem urzędy, ale odpowiedzialność za to spadnie oczywiście na firmy.

KSeF dostosowany do VIDA? To na pewno pójdzie źle

Niepokój budzi, czy nowe rozwiązania, w implementacji których chcemy wyprzedzić Europę, będą zgodne z tymi, które obowiązkowo zostaną wprowadzone w całej Unii w 2030 roku (pakiet VIDA – VAT in Digital Age).

A wiadomo, że „jak coś może pójść źle, to na pewno pójdzie” – zgodnie z pierwszym prawem Murphy’ego. Skoro więc ministerstwo zapewnia, że „podejmie działania”, aby polski system był „jak najbardziej zgodny” z unijnym i że „będzie się starać, żeby KSeF był dostosowany do VIDA”, to na pewno pójdzie źle.

Zlikwidować urzędy skarbowe, niech się ZUS zajmie podatkami

Faktury elektroniczne w wymaganym formacie europejskim mają być obowiązkowe od 2030 roku, ale z okresem przejściowym do 2035 roku dla transakcji krajowych. Dlaczego system wprowadzany wcześniej ma być dostosowywany do systemu, który ma być wprowadzony później? Ano dlatego, że będą różne. I my już to wiemy. Oczywiście ten europejski jest prostszy, bo wymaga mniej danych. I nie będzie w nim walidacji wystawianych e-faktur przez organy podatkowe. Zupełnie inaczej niż w KSeF, który wymaga przesyłania e-faktur za pośrednictwem centralnego państwowego systemu.

I to właśnie z powodu tego państwowego systemu termin wprowadzenia KSeF został przesunięty z obawy, że się on „wykrzaczy”. Skoro jednak taki centralny system być musi, to podpowiem, co trzeba zrobić. Bez sarkazmu. ZUS by to ogarnął bez większego problemu. Będzie się jednak przed tym wzbraniał, bo po co mu nowa, dodatkowa robota. Więc nie będzie miała okazji potwierdzić się moja teza sprzed 20 lat: zlikwidować urzędy skarbowe, niech się ZUS zajmie podatkami tak samo jak składkami. ZUS in Digital Age.

Autor

Robert Gwiazdowski

Jest adwokatem, profesorem Uczelni Łazarskiego

Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Kuszenie sędziów Trybunału Konstytucyjnego
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Opinie Prawne
Burdziak, Regulski: (Nie)dozwolone ryzyko gospodarcze, czyli czego mogą bać się menedżerowie
Opinie Prawne
Bosek, Żmij: O ważności wyborów powinien orzekać Sąd Najwyższy w pełnym składzie
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Zatrzymać szantażystów w debacie publicznej
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Opinie Prawne
Marcin Molski: Niewykorzystana szansa w tworzeniu lepszego prawa
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego