W dniu 25 stycznia 2024 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej, który zakłada podniesienie wysokości tej renty do kwoty minimalnego wynagrodzenia. Analizując tę propozycję, warto zaznaczyć, że jest ona pokłosiem poziomu świadczeń przysługujących osobom z niepełnosprawnościami. Są one zdecydowanie zbyt niskie, by móc żyć godnie i aby móc kompensować wyższe koszty życia. Dodatkowo system świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin jest chaotyczny i nieprzejrzysty. Trzeba jednak podkreślić, że jego konstrukcja jest logiczna, ponieważ pozwala na uzasadnienie wzajemnych relacji wysokości poszczególnych świadczeń dla poszczególnych grup osób. Procedowany projekt ustawy zburzyłby tę logikę, wywołując poczucie niesprawiedliwości pokaźnej części społeczeństwa oraz słuszne zarzuty o niezgodności z konstytucyjnymi zasadami sprawiedliwości społecznej oraz równości (odpowiednio art. 2 i 32 Konstytucji RP).
Czytaj więcej
Sejm debatował w czwartek nad obywatelskim projektem podnoszącym wysokość świadczenia dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami.
Uprawnienia w Polsce
Od wielu lat słychać obietnice kolejnych ekip rządzących dotyczące wprowadzenia nowego orzecznictwa, które byłoby podstawą nowego systemu świadczeń i ogólnie wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Pozytywnie w tym kontekście należy ocenić przyjęcie pod koniec poprzedniej kadencji regulacji dotyczących wprowadzenia ustalania poziomu potrzeby wsparcia oraz odwołującego się do niej świadczenia wspierającego. Ta tzw. ocena funkcjonalna pozwala bardziej indywidualnie dopasować poziom finansowy świadczenia do potrzeb konkretnej osoby, w tym wskazać w kilkumilionowej grupie osób z niepełnosprawnościami te, które wymagają najwyższego poziomu wsparcia. Choć przyjęte przepisy nie są idealne, to – po uzupełnieniu m.in. o sferę zawodową – mogą i powinny stanowić zaczyn nowego systemu orzekania.
Jednak renciści socjalni stanowią jedynie część osób z niepełnosprawnościami, a także osób z orzeczeniem o tzw. niezdolności do pracy. W dużym skrócie, osoby z niepełnosprawnościami w Polsce pobierają jedną z dwóch rodzajów rent:
- rentę socjalną (292,8 tys. osób według danych ZUS za październik 2023 r.), która przysługuje osobie pełnoletniej, której niepełnosprawność powstała przed 18. rokiem życia lub przed 25. rokiem życia w przypadku kontynuowania nauki;