Od grudnia 2015 r. w przestrzeni publicznej funkcjonuje pojęcie sędziów dublerów. Określało się nim trzy osoby wybrane przez Sejm VIII kadencji (obecnie również następców dwóch zmarłych osób) na stanowiska sędziego Trybunału Konstytucyjnego na zajęte już miejsca. Legalność wcześniejszego wyboru trzech sędziów przez Sejm VII kadencji potwierdził TK w wyroku z 3 grudnia 2015 r. (K 34/15). Oznacza to, że R. Hauser, A. Jakubecki i K. Ślebzak są legalnie wybranymi sędziami TK, od których do tej pory prezydent nie odebrał ślubowania. Odebrał je za to od osób wybranych na ich miejsca (obecnie dotyczy to M. Muszyńskiego, J. Piskorskiego i J. Wyrembaka).
Nie tylko trzech
Dziś powszechnie przyjmuje się, że w Trybunale zasiada 12 sędziów o niekwestionowanym statusie prawnym, a obsada pozostałych miejsc budzi wątpliwości. Postulaty mające doprowadzić do obsadzenia składu TK w zgodzie z konstytucją koncentrują się na konieczności zastąpienia trzech dublerów . Brakuje jednak całościowej oceny powoływania sędziów TK od 2015 r. Twierdzi się nawet, że osób wybranych po wyłonieniu trzech pierwotnych sędziów dublerów nie można pozbawić pełnionego urzędu, gdyż stałoby to w sprzeczności z zasadą nieusuwalności sędziów.
Oczywiste jest, że wybrani zgodnie z konstytucją sędziowie TK są nieusuwalni. Ale czy wspomniana dwunastka została wybrana do TK zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawy zasadniczej? Aby na to pytanie odpowiedzieć, należy ustalić aktualną liczbę sędziów TK. Wbrew pozorom nie jest to proste. Bo pojawia się konstatacja, iż od 2015 r. do TK zostało faktycznie wybranych 18 sędziów, choć w art. 194 ust. 1 konstytucji ustanowiono piętnastoosobowy skład tego organu.
Czytaj więcej
Dublerów wybrano do Trybunału Konstytucyjnego uchwałami, więc także uchwałami trzeba ten błąd naprawić – mówił w magazynie „Rzecz o Prawie” Jerzy Stępień, sędzia TK w stanie spoczynku i były prezes tego trybunału.
Tych 18 sędziów można podzielić na następujące grupy: 1) trzech sędziów prawidłowo wybranych jeszcze przez Sejm VII kadencji,