Jak wynika z moich doświadczeń we współpracy z przedsiębiorcami oraz w ramach organizacji biznesowych, jedną z największych bolączek jest brak przewidywalności i stabilności prawa podatkowego. Przy okazji zbliżających się wyborów warto bliżej przyjrzeć się temu tematowi. Tym bardziej że w programach wyborczych na razie dominują ogólne postulaty typu „uproszczenie podatków”, „jasny system podatkowy”, „obniżka podatków” czy też (w skrajnych przypadkach) zakwestionowanie zasadności podatków w ogóle…
Więcej czasu na konsultacje
Od kilku lat przepisy prawa podatkowego są zmieniane bardzo często, ustawy przechodzą ścieżkę legislacyjną niezwykle szybko, często bez rzetelnej konsultacji z przedsiębiorcami, a kolejne poprawki są dodawane chaotycznie. Jakość tak wprowadzanych przepisów budzi istotne wątpliwości, co niejednokrotnie potwierdza sam ustawodawca, wydając objaśnienia tuż po wejściu w życie nowych przepisów.
Czytaj więcej
Jesienią czeka nas ważne wydarzenie, jakimi niewątpliwie będą wybory parlamentarne. Wciąż nie jest jednak znany ich dokładny termin - Konstytucja obciąża obowiązkiem jego wyznaczenia prezydenta.
„Wymarzona” obietnica wyborcza wydaje się więc prosta i mało kosztowna we wdrożeniu. Projekty ustaw podatkowych powinny być wprowadzane z zachowaniem odpowiedniego czasu na rzetelne prekonsultacje i konsultacje społeczne – w przypadku podatków ten etap powinien być obowiązkowy i należałoby wskazać minimalny czas trwania takich konsultacji, co najmniej pół roku.
Zgłoszenie zbieżnych uwag do konkretnych rozwiązań w projekcie przez określoną liczbę podmiotów lub organizacji reprezentujących daną liczbę podmiotów powinno obligować projektodawcę do jasnego odniesienia się do nich i – w miarę możliwości – wyjścia naprzeciw. Projekty związane z koniecznością wprowadzenia zmian technologicznych czy w systemach IT powinny być dodatkowo konsultowane również z przedstawicielami twórców technologii i systemów tak, aby wdrożenie od strony technicznej było jak najmniej problematyczne dla przedsiębiorców. Zapewnienie poczucia stabilności prawa wymagałoby też znacznie dłuższego okresu na przygotowanie.