Aktualizacja: 22.11.2024 02:05 Publikacja: 13.04.2022 14:59
Sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń podczas konferencji prasowej
Foto: PAP/Mateusz Marek
Nie wiem, czemu mają służyć rytualne spotkania z mediami Artura Sobonia odpowiedzialnego za naprawę, wprowadzonej na początku roku reformy podatkowej. Jeżeli wiceminister myśli, że sypiąc – jak z rękawa – kolejnymi „przyjaznymi” rozwiązaniami, które mają zostawić w kieszeni podatników „kolejne miliardy złotych” – uspokoi sytuację, zdobywając polityczne punkty – jest w błędzie.
Od 1 stycznia podatnicy są zdezorientowani, ponieważ zachwiano fundamentem podatkowych rozliczeń. Nieważne, w tym miejscu – czy ów fundament był dobry, czy zły, po prostu był – stały i pewny. Dziś wiceminister po raz kolejny przedstawia korekty do korekt reformy, zmieniając to, co było zapowiadane tydzień, czy dwa tygodnie temu. Nowe terminy, nowe zasady zmiany formy opodatkowania, nowe obliczenia, w gąszczu i chwiejności tych zapowiedzi podatnicy czują się coraz bardziej zagubieni. Nie ogarniają już planów rządu, skoro intelektualnie za zmianami nie mogą nadążyć nawet księgowi, a co do dopiero zwykli zjadacze chleba. Teraz potrzeba spokoju i obudowania pewności. To kluczowa sprawa, bo chodzi w gruncie rzeczy o odbudowę zaufania do państwa.
W kwestii cyberbezpieczeństwa jesteśmy świadkami próby legitymizacji kontrowersyjnych instytucji prawnych rzekomymi wymogami unijnymi. To przykład tzw. goldplatingu – mówi prof. Tomasz Siemiątkowski, adwokat.
Na wprowadzenie wolnej Wigilii w tym roku jest już za późno. Posłowie zbyt długo zwlekali z inicjatywą, a forsowanie jej na ostatnią chwilę może przynieść więcej szkód niż korzyści. Ale nie oznacza to jednak, że o wolnej Wigilii nie należy rozmawiać, szczególnie że lata 90. już dawno szczęśliwie za nami, a dziś liczy się tzw. work-life balance.
Jak taki Janusz założy spółkę Kawa Latte sp. z o.o., w której będzie jedynym wspólnikiem, to zapłaci składkę zdrowotną. A jak jakiś Johanes ma w Berlinie spółkę Latte-Kaffee GmbH i ona założy spółkę w Warszawie, to nie zapłaci składki zdrowotnej. Dlaczego z tego powodu żadnego wzmożenia wśród naukowców i działaczy nie ma?
Najwyższy czas podyskutować szerzej o zasadach oskładkowania zarobków. Problem w tym, że dialogu nie ma.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Za liberalizacją polityki karnej powinny iść działania, które zminimalizowałyby ryzyko powrotu skazanych na przestępczą drogę. Dziś nie idzie to w parze.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
Politycy na poziomie Unii Europejskiej i krajowym muszą działać, promując proste i niedrogie opcje inwestycyjne.
Po długich bojach rząd podjął decyzję na temat obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
W środę silny dolar znów dał o sobie znać, a to był kulą u nogi dla złotego.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas