W piątek 17 grudnia Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Tym samym zakończyły się trwające od lipca prace nad nową regulacją, za której przygotowanie odpowiedzialny był resort spraw wewnętrznych i administracji. Celem rządowej inicjatywy było stworzenie odrębnej ustawy, która całościowo ureguluje status OSP oraz relacje pomiędzy OSP, Państwową Strażą Pożarną i samorządem terytorialnym.
Czytaj więcej:
OSP działają w formie stowarzyszeń. Tak jak inne stowarzyszenia są dobrowolnymi zrzeszeniami obywateli, które posiadają osobowość prawną, działają przez swoje organy i dysponują własnym majątkiem. OSP posiadają jednak wyjątkowy status. Jako społeczne organizacje ratownicze są zaliczane do jednostek ochrony przeciwpożarowej obok m.in. Państwowej Straży Pożarnej. Choć są stowarzyszeniami, powstają jako jednostki umundurowane i wyposażone w specja-listyczny sprzęt, a do ich zadań należy m.in. walka z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.
Nowa ustawa o ochotniczych strażach pożarnych szeroko czerpie z rozwiązań zawartych obecnie w ustawie o ochronie przeciwpożarowej, gdzie zlokalizo-wane są przepisy dotyczące statusu prawnego i zakresu działalności OSP. Ustawodawca przenosi je teraz do odrębnego aktu, w którym zawarł też kilka istot-nych nowości.
Profit za ratowanie
Jedną z nich jest świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w OSP. Świadczenie to będzie przysługiwało strażakom ratownikom OSP, którzy czynnie uczest-niczyli w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych przez co najmniej 20 lat (dla kobiet, które ukończyły 60. rok życia) lub 25 lat (dla mężczyzn, którzy ukończyli 65 lat). Miesięczne świadczenie ratownicze w wysokości 200 zł ma być wypłacane ze środków budżetu państwa, a decyzję o jego przyznaniu – na wniosek zainteresowanego – będzie podejmował komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej. Świadczenie będzie co roku waloryzowane tak, jak emerytury i renty z FUS.