Historia Niemiec po 1945 roku stanowi wyjątkowy przykład głębokiej transformacji państwa i społeczeństwa. Kraj, który był odpowiedzialny za wywołanie najbardziej niszczycielskiego konfliktu w dziejach ludzkości, w ciągu kilku dekad stał się stabilną demokracją, filarem europejskiej integracji i odpowiedzialnym członkiem społeczności międzynarodowej. Ta przemiana nie byłaby możliwa bez całkowitej klęski militarnej, okupacji, podziału terytorium, społecznego upokorzenia i zewnętrznego nadzoru nad procesem reform.
Niemieckie społeczeństwo zostało zmuszone do konfrontacji z okrucieństwami nazizmu poprzez procesy zbrodniarzy wojennych, programy denazyfikacji i gruntowną reformę edukacji. System polityczny został zbudowany od podstaw w oparciu o zasady demokracji, podziału władzy i ochrony praw człowieka. Kultura militaryzmu, która przez dziesięciolecia kształtowała niemiecką tożsamość narodową, została zastąpiona pacyfizmem i niechęcią do użycia siły w relacjach międzynarodowych.
Wojna na Ukrainie: Rosjanie muszą zostać skonfrontowani z ich zbrodniami
Współczesna Rosja wykazuje niepokojące podobieństwa do przedwojennych Niemiec. Kultywuje narrację o historycznych krzywdach i należnym jej statusie mocarstwa, gloryfikuje siłę militarną, ogranicza wolności obywatelskie i prowadzi ekspansjonistyczną politykę zagraniczną. System władzy opiera się na autorytaryzmie, kulcie jednostki i kontroli nad przepływem informacji. Agresja wobec sąsiadów – Gruzji, Ukrainy – jest usprawiedliwiana koniecznością ochrony interesów narodowych i rodaków za granicą, co przypomina retorykę III Rzeszy wobec Czechosłowacji i Polski.
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Doświadczenie historyczne pokazuje, że państwa o długiej tradycji autorytarnej rzadko przechodzą głęboką transformację bez zewnętrznego wstrząsu, który podważyłby fundamenty istniejącego porządku. W przypadku Rosji taki wstrząs musiałby doprowadzić do zakwestionowania imperialnej tożsamości, rozliczenia zbrodni wojennych i naruszeń praw człowieka, decentralizacji władzy oraz demilitaryzacji kultury politycznej.