Aktualizacja: 20.05.2021 19:23 Publikacja: 20.05.2021 21:00
Zbigniew Lewicki jest politologiem, profesorem UKSW
Foto: PAP/ Albert Zawada
Stało się. Napływające nieoficjalnie sygnały z Waszyngtonu przybrały właśnie formę decyzji. Waszyngton odstępuje od sankcji wobec firm pracujących przy zakończeniu układania gazociągu Nord Stream 2. Decyzję tę trzeba rozpatrywać w dwóch aspektach. Pierwszym pytaniem jest, czy postanowienie podjęto, uwzględniając interes Niemiec czy Rosji, a drugim, co oznacza ono dla relacji polsko-amerykańskich.
W publicznych enuncjacjach dotyczących przyszłości gazociągu mówi się przede wszystkim o Berlinie, o przejawianej przez prezydenta Joe Bidena chęci naprawy stosunków z Niemcami, nadwerężonych za kadencji Donalda Trumpa. Gdyby rzeczywiście tylko o to chodziło, nie byłoby wielkich powodów do niepokoju, choć Kijów byłby zapewne innego zdania. Bez względu na stan relacji polsko-niemieckich nie sposób wyobrazić sobie scenariusza, w którym Berlin formułowałby w stosunku do nas szantaż surowcowy.
Nauczyciele muszą rozpoznawać sygnały hejtu wśród rówieśników. I stawać na głowie, by tę spiralę nienawiści przerwać.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Z odwoływania się do niskich instynktów i szczucia na Ukraińców rząd Donalda Tuska uczynił normę. To, co było nie do przyjęcia za PiS, staje się normą za Platformy. Rząd prześcignął już swój pierwowzór.
Architekt Thomas Phifer zrozumiał, że Pałac Kultury potrzebuje jedynie odpowiedniej oprawy, aby podbić serca tak przyjezdnych, jak i miejscowych. Na tym polega geniusz twórcy Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Polki potrafią świetnie grać w tenisa oraz szybko biegać i się wspinać, ale w sporcie rządzą nimi mężczyźni. Minister sportu Sławomir Nitras uznał, że zmianę kulturową można wprowadzić tylko siłą.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Na dzisiaj nieoficjalnie to Rafał Trzaskowski będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP. Ale wiele może się jeszcze zmienić. Sytuacja geopolityczna sprzyja szefowi MSZ, który coraz śmielej potrafi nadepnąć na odcisk prezydentowi Warszawy.
Siedem stanów Środkowego Wschodu szuka wyjścia z dramatycznej zapaści gospodarczej. Od tego, komu powierzy to zadanie, zależy wynik wtorkowych wyborów w Stanach Zjednoczonych.
Ostatni dzień miesiąca na rynku walutowym upływał w spokojnej atmosferze. Cały październik trudno jednak uznać za udany.
Wzrost ideologicznego ekstremizmu, przemoc, rozpad więzi społecznych i rosnąca alienacja młodych napędzana przez technologie to nie tylko opis fenomenu amerykańskiego i europejskiego alt-rightu, ale także jego japońskiego odpowiednika. A może jest odwrotnie i to my podążamy za zjawiskami z Japonii?
Oczekiwanie na zmiany w Stanach Zjednoczonych jest tak duże, że wydaje się, iż wyborcom nie zależy już na tym, kto je przeprowadzi. Oni chcą, żeby coś drgnęło, żeby te zmiany w ogóle zostały przeprowadzone. Kamala Harris w opinii Amerykanów nie gwarantuje zmian - mówi dr hab. Włodzimierz Batóg, profesor w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Rosja „w najbliższej przyszłości” ma podpisać traktat o partnerstwie strategicznym z Iranem, który będzie dotyczyć m.in. bliższej współpracy w dziedzinie obronności - zapowiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.
Ameryka odlicza dni do wyborów prezydenckich. Imigranci z Polski opowiadają nam, na kogo i dlaczego zagłosują.
Dane o inflacji przeszły bez większego echa na rynku walutowym. Dla złotego ważniejsze są wybory w USA.
Air France ogłosił pierwsze plany na przyszłoroczny letni sezon. Do swojej siatki włączy drugi, po Miami, port lotniczy na Florydzie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas