Krzysztof A. Kowalczyk: Daniel Obajtek nie dał rady? Inflacja nadal ponad 10 proc.

Prezes NBP Adam Glapiński stracił pretekst do obniżki stóp procentowych, przynajmniej chwilowo. Drożejące paliwa spowolniły bowiem w sierpniu spadek wskaźnika inflacji.

Publikacja: 31.08.2023 15:20

Krzysztof A. Kowalczyk: Daniel Obajtek nie dał rady? Inflacja nadal ponad 10 proc.

Foto: Fotorzepa/Miłosz Poloch

W roku wyborczym nie ma produktu bardziej wybuchowego (politycznie) niż benzyna, a konkretnie jej ceny. Nic dziwnego, że polski internet zelektryzowała wieść, iż analitycy Goldman Sachs dostrzegli w Polsce „cud nad pompą”: pomimo 12-proc. wzrostu notowań ropy naftowej, od lipca ceny paliw są u nas zastanawiająco stabilne. Mimo że np. w Czechach czy na Węgrzech poszły mocniej w górę. Stąd podejrzenia, że Orlen – który sam przyznaje, że po połknięciu Lotosu ma aż 65 proc. rynku detalicznego i hurtowego paliw – pomaga prezesowi Glapińskiemu zbić inflację poniżej psychologicznej granicy 10 proc., by ten mógł zgodnie z zapowiedzią ciąć stopy procentowe.

Czytaj więcej

Goldman Sachs: Cuda na stacjach paliw Orlenu. Zaskakująco niskie ceny

Nasz narodowy czempion broni się, że niższe ceny paliw niż u nas są w Bułgarii i Rumunii, ale jeśli nawet analitycy Goldman Sachs mają racje, to prezes Orlenu Daniel Obajtek tym razem nie dał rady. GUS właśnie podał wstępnie, że inflacja wyniosła w sierpniu 10,1 proc., licząc rok do roku, a czynnikiem najmocniej utrudniającym jej spadek poniżej magicznej granicy były… paliwa. W sierpniu zdrożały wobec lipca o 1,2 proc. (choć faktycznie znacznie mniej niż ropa, z której powstają). W walce z inflacją nie pomogły też wakacyjne promocje cenowe (na Orlenie z rabatem 30 gr/l sprzedano ponad jedną trzecią paliwa), bo tych, jako ograniczonych do posiadaczy kart lojalnościowych, GUS nie uwzględnia w swoich obliczeniach.

Czytaj więcej

Inflacja w Polsce: GUS podał najnowsze dane. Wiemy, jak rosły ceny w sierpniu

Jednak RPP, mimo najnowszych danych GUS, może spróbować ciąć stopy - jak twierdzą np. ekonomiści mBanku - bo nadciąga zaordynowana przez PiS wsteczna (od 1 stycznia) obniżka cen prądu o 5 proc.

Wiedząc, że GUS ją uwzględni i ostateczne dane pokażą np. 9,9 proc. inflacji, gołębia większość w Radzie może przed wyborami obniżyć cenę pieniądza.

Poprawi to nastroje zadłużonych. I tylko niepoprawni szczególarze zauważą, że nie na to się z NBP jako obywatele umawialiśmy, bo inflacja jest nadal czterokrotnie większa od oficjalnego celu Narodowego Banku Polskiego w postaci 2,5 proc.

Czytaj więcej

Krzysztof Adam Kowalczyk: Rząd niechcący obnaża słabość banku centralnego
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku