Epidemia Covid-19, która wybuchła w 2019 r., najprawdopodobniej z powodu wycieku z epidemiologicznego laboratorium w Wuhanie, i rozprzestrzeniła się na całym globie, nie tylko spowodowała wiele milionów zgonów, ale też doprowadziła do przejściowego załamania gospodarki światowej. Lockdowny, jakie zaczęto wprowadzać po ogłoszeniu 11 marca 2020 r. przez WHO światowej pandemii, spowodowały, że łańcuchy dostaw zostały przerwane (lub były opóźnienia), co zagroziło gospodarce w skali globalnej. Uwidoczniło to uzależnienie jej od dostaw z krajów Azji, gdzie pandemia uderzyła najszybciej i najmocniej.
Chińska Republika Ludowa (ChRL), tak jak wiele krajów Dalekiego Wschodu, od dziesiątków lat była ze względu na strukturę demograficzną i tanią, acz często wykwalifikowaną, siłę roboczą miejscem, gdzie chętnie lokowano produkcję przemysłową z całego rozwiniętego świata, głównie z UE, USA, Japonii i Kanady. „Pozbywano się“ przy okazji przemysłów uciążliwych oraz tych, które były nieopłacalne.
Ryzyko monopolu technologicznego
Oprócz zagrożeń w postaci przerw w łańcuchach dostaw, wynikających z ulokowania mocy produkcyjnych w Chinach, nie mniej istotne, o ile nie krytyczne, jest tzw. technology monopoly risk (TMR), czyli ryzyko monopolu technologicznego. Może ono zwiększać zależność gospodarek oraz tempo ich rozwoju od Chin. Najwyższy stopień ryzyka TMR w tym przypadku jest w następujących obszarach: zaawansowane materiały i produkcja nanomateriałów, w obszarze AI, komputerów i telekomunikacji (5G i 6G), w obszarze energii i klimatu (w tym technologii wodoru, superkondensatorów i baterii elektrycznych), w obszarze biotechnologii, technologii genetycznych i szczepionek (w zakresie tzw. biologii syntetycznej) oraz w obszarze technologii PNT i w odniesieniu do czujników fotonicznych (używanych m.in. do natychmiastowej kontroli żywności i wykrywania nawet mikroskopijnych zanieczyszczeń).
Na 44 analizowane dziedziny wysokie ryzyko monopolu Chin występuje w ośmiu przypadkach. Dla porównania, w stosunku do USA – w żadnym (tylko raz jest określane jako średnie w dziedzinie komputerów kwantowych).
Zaznaczam, że innych krajów poza Chinami i USA nie analizowano, ale wyniki wskazują na bardzo mocną, a często dominującą pozycję ChRL w wyścigu technologicznym na świecie. W opinii przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, cytowanej w artykule Judy Dempsey z Carnegie Europe z 4 kwietnia 2023 r., „Xi zamierza wzmocnić. chińskie międzynarodowe łańcuchy produkcyjne i zwiększyć uzależnienie od nich innych krajów”. To szczególnie prawdziwe, „jeśli idzie o krytyczne surowce, takie jak lit czy kobalt, oraz dla takich sektorów, jak kolej dużych prędkości, odnawialne źródła energii czy nowe technologie, takie jak kwantowe komputery, robotyka lub sztuczna inteligencja (AI)”.