Od wielu miesięcy tematem numer jeden przedsiębiorców, menedżerów i milionów Polaków są ceny energii. Dla prawie 14 milionów gospodarstw domowych w Polsce dobrą nowinę co do cen energii na przełomie starego i nowego roku przekazali przedstawiciele rządu, informując, że zamrożenie cen prądu w ramach limitów zużycia dla odbiorców indywidualnych pozwoli na utrzymanie cen energii elektrycznej netto na poziomie z 2022 r. Ale ponieważ rachunki do gospodarstw domowych docierają z ceną brutto, to faktyczne koszty na fakturze będą uwzględniać dodatkowo podatek akcyzowy i podatek od towarów i usług, tj. VAT.
W znacznie trudniejszej sytuacji znalazło się prawie 5 milionów podmiotów gospodarczych (dokładnie 4 995 042 na dzień 31.12.2022 r., w tym 3 556 851 osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą), które niestety w zdecydowanie większym stopniu odczują nowe ceny energii. Ale cenowe szaleństwo energii, gazu i paliw w największym stopniu zagroziło podstawom egzystencji około tysiąca, głównie dużych i średnich, przedsiębiorstw energochłonnych.
Czytaj więcej
Informacja o tym, że wałbrzyska fabryka porcelany Krzysztof, której historia sięga 1831 roku, bankrutuje, zelektryzowała Polaków. Ruszyła zbiórka, która ma zapobiec ogłoszeniu upadłości zakładu, a zamówień przyszło tyle, że padł sklep online.
Amortyzator dla energochłonnych
Na szczęście w listopadzie 2022 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprosiło tę grupę przedsiębiorstw do udziału w prekonsultacjach rządowego programu pomocy przedsiębiorstwom energochłonnym. Przyjęty 3 stycznia przez Radę Ministrów program „Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.” został wcześniej, w grudniu 2022 r., zaakceptowany przez Komisję Europejską. W puli programu jest 5 miliardów złotych. A co najważniejsze, wypłata środków powinna nastąpić w lutym 2023 r., czyli najpóźniej za kilka tygodni. Program ma być amortyzatorem dla najbardziej energochłonnej grupy przedsiębiorstw. Oczywiście jak w każdym, nie tylko rządowym programie, zostały przyjęte odpowiednie algorytmy, według których będą przyznawane i przelewane środki finansowe. W dużym uproszczeniu kwota wsparcia będzie uzależniona od wysokości kosztów kwalifikowanych poniesionych przez przedsiębiorstwa od lutego do grudnia 2022 r. na zakup gazu i energii wynikających ze wzrostu cen wyższego niż 50 proc. względem średniej ceny z 2021 r. Trzeba przyznać, że kryteria udziału kosztów zakupu energii elektryczne lub gazu ziemnego w wartości produkcji zostały ustalone na przyjaznym dla przedsiębiorstw poziomie. Odpowiednio nie mniej niż 3 proc. wartości produkcji w 2021 r. lub nie mniej niż 6 proc. od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r.
Kody Ministerstwa Rozwoju
Ale najważniejszym kluczem do skorzystania z rządowego skarbca jest wymóg, by co najmniej 50 proc. przychodów przedsiębiorstwa w okresie referencyjnym i kwalifikowanym pochodziło z działalności w jednej lub wielu podklasach PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Kody PKD określają obszar działalności firmy i mają charakter statystyczny. PKD ma strukturę pięciopoziomową – od ogólnych sekcji, takich jak rolnictwo, budownictwo, transport, handel hurtowy, przez działy, grupy, klasy i opisujące w największych szczegółach daną działalność – podklasy.