Gdy stawką jest innowacyjny napęd dla gospodarki, bezpieczeństwo i niezależność technologiczna, głos w dyskusji zabiera Komisja Europejska. W opublikowanym niedawno raporcie identyfikuje ona najważniejsze trendy na rynku dostawców technologii 5G, czynniki, które zdeterminują rozwój sieci nowej generacji w UE do 2030 r. i możliwe scenariusze tego procesu. W Polsce i regionie możemy wiele zyskać na odpowiedzialnym i sprawnym wdrażaniu 5G. Na co powinniśmy zwrócić uwagę i jakie przeszkody stoją na drodze europejskiego 5G?
Co rządzi rynkiem 5G
Przyglądając się rynkowi dostaw technologii 5G, Komisja Europejska wskazała trendy i czynniki o fundamentalnym znaczenia dla trwającego rozwoju i najbliższej przyszłości sieci nowej generacji w Europie. Pośród nich znalazła się budowa sieci mobilnej w myśl Open RAN, czyli umożliwiając wykorzystanie elementów dostępowej sieci radiowej, w tym sprzętu i oprogramowania, pochodzących od wielu niezależnych podmiotów, w przeciwieństwie do ich optymalizacji – lub wręcz ograniczenia – pod kątem jednego dostawcy. Podejście takie ma skutkować wzrostem konkurencji na rynku, a w efekcie również postępem innowacji.
To właśnie na fali tego trend w Europie wzrastają inicjatywy promujące otwarty model rozwoju sieci radiowej na potrzeby 5G. Zjawisko to może okazać się szczególnie istotne dla Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, ponieważ właśnie tu obserwuje się wzrost licznych firm technologicznych pragnących wkroczyć na hermetyczny dotychczas rynek sieci mobilnych. KE dostrzega tę dynamikę rynku i jako kolejny kluczowy czynnik kształtujący rozwój europejskiego 5G wskazuje wejście na rynek dostaw tej technologii nowych graczy. To w istocie słuszna obserwacja. Daleko idąca dywersyfikacja dostawców może bowiem wypełnić niszę zapotrzebowania na nieduże sieci prywatne i zastosowania wymagające ścisłego dostosowania do potrzeb konkretnego klienta. Tym samym obok dużych dostawców o stabilnej pozycji na rynku, którzy zaangażowani byli w budowę sieci poprzednich generacji, znajdzie się miejsce dla nowych, ambitnych graczy z branży technologicznej. Warto, by zgodnie z unijnymi zaleceniami byli oni angażowani w rozwój 5G i innowacje na drodze zamówień publicznych oraz, by w przetargach zwracano uwagę na możliwości i potrzeby MŚP i start-upów. Choć Open RAN nie zastąpi całkowicie tradycyjnego modelu budowy sieci, to na rynku 5G widać niszę, w której nowi, lokalni gracze mogą świetnie się odnaleźć.
Komisja zdaje się zatem dostrzegać szanse na wykorzystanie atutów zarówno dużych, “tradycyjnych” dostawców, jak i wschodzących, mniejszych podmiotów pragnących działać na rynku rozwiązań 5G. Rosnące zapotrzebowanie na prywatne sieci mobilne nowej generacji w branżach i na rynkach wertykalnych, takich jak wydobycie, ochrona zdrowia, produkcja, motoryzacja, czy transport, wynikające z powszechnej transformacji cyfrowej, oznacza nadejście okazji biznesowych dla dostawców 5G każdego rozmiaru w Polsce i regionie, m.in. dzięki wspomnianemu modeli Open RAN. Warunkiem jest opracowanie, wdrażanie i stosowanie odpowiednich standardów, które zagwarantują możliwości bezpiecznego funkcjonowania rozwiązań 5G opartych o elementy pochodzące od więcej niż jednego dostawcy.
Perspektywa ta, choć kusząca ze względu na wzrost konkurencji na rynku, budzi pewne wątpliwości. Za dyskusyjne uznaje się m.in. cyberbezpieczeństwo sieci opartych na elementach pochodzących od wielu dostawców. Aby minimalizować ryzyko, dysponujemy jednak unijnymi wytycznymi i zestawami standardów, obowiązującymi podmioty pragnące oferować rozwiązania do budowy sieci 5G. Komisja ponownie trafnie identyfikuje istotny czynnik rozwoju sieci 5G, jakim jest ich bezpieczeństwo. Niezależnie bowiem od tempa wdrażania sieci i tego, jakie przedsiębiorstwa zaangażowane będą w proces, jednym z najważniejszych zagadnień wpływających na przyszłość sieci 5G w UE są wyzwania związane z jej bezpieczeństwem. Wykorzystanie 5G w infrastrukturze krytycznej państw członkowskich, podatność na coraz częstsze ataki oraz fundamentalne znaczenie nieprzerwanego dostępu do łączności w nowej sieci powinny stanowić priorytet na poziomie regulacji prawnych, konstrukcji infrastruktury i implementacji rozwiązań 5G w indywidualnych przedsiębiorstwach. Nic nam po wystawionej na penetrację sieci. Aby korzystać z 5G wydajnie i cieszyć się korzyściami płynącymi z implementacji technologii, kluczowe jest jej bezpieczeństwo.