Anioły Medycyny i Anioły Farmacji 2014 wręczone

Wczoraj podczas uroczystej Gali w Warszawie rozdano nagrody dla lekarzy i farmaceutów.

Publikacja: 03.03.2015 11:25

Nagrody niezwykłe - przyznawane przez czytelników „Mody na Zdrowie" i „ Mody na Farmację". Konkurs odbywa się pod hasłem: Człowiek – Zdrowie - Miłość. Podkreśla ono, że w procesie terapii relacja „pacjent - lekarz – farmaceuta" jest dla pacjenta źródłem odwagi i siły w walce z chorobą, a dobro i zdrowie pacjenta powinno być istotą służby zdrowia. Organizatorem konkursu jest Fundacja Anioły Farmacji i Anioły Medycyny. To już trzecia edycja Nagrody.

Kapituła Honorowa Nagrody wybrała elitarne grono 10 laureatów Nagrody Anioły Farmacji i 10 laureatów Nagrody Anioły Medycyny 2014, wyłonionych spośród 100 nominowanych przez pacjentów lekarzy i farmaceutów. Swoje zgłoszenia, między majem a grudniem zeszłego roku przesłało blisko 120 tysięcy osób.

Organizatorzy pragną zwrócić uwagę na misyjny charakter zawodu lekarza i farmaceuty, traktowanie go jako służby dla chorych i potrzebujących, co zwłaszcza w dzisiejszych czasach jest szczególnie istotne.

Przewodniczącym Kapituły jest prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego prof. dr hab. n. med. Jerzy Woy-Wojciechowski, który w wywiadzie dla miesięcznika „Moda na Zdrowie", Partnera Merytorycznego nagrody powiedział: „...Anioły Farmacji i Anioły Medycyny to piękna idea. W wyrazie lekarz podstawę słowotwórczą stanowi „lek". Lekarz bez farmaceuty nie istnieje. Anioły podkreślają istotę więzi między lekarzami a farmaceutami, która ma tak istotne znaczenie dla pacjentów". Jeszcze 200 lat temu lekarze sami w moździerzach mieszali mikstury, przygotowując czopki i globulki. Medycyna była czasami godna kabaretu. Przestudiowałem kiedyś „Aptekę domową" wydaną w 1816 r. w Poczajowie nakładem ojców bazylianów. Były tam przepisy takie jak ten na upały miłosne: „Środek najlepszy zwany choroesem: weźcie wina dwie kwarty, goździków, cynamonu wszystkiego po dwie driakwie zmieszajcie i używajcie wygodnie i niewstrzemięźliwie. Jeżeli Bóg zechce, pomoże".

Organizatorzy postanowili w tym roku przyznać dwa szczególne wyróżnienia - profesorowi Zbigniewowi Relidze jako niestrudzonemu mistrzowi w zawodzie lekarza. Otrzymał tytuł Honorowego Anioła Medycyny. Honorowego Anioła Medycyny otrzymali też producenci filmu "Bogowie".

Nie jest łatwo uchylić rąbka tajemnicy ludzkiej duszy. Twórcom filmu „Bogowie" to się udało. Nagrodę przyznano za mistrzowskie pokazanie postaci profesora Zbigniewa Religi takim, jakim był naprawdę: nie szczędzącym własnego serca dla ratowania serc innych, człowiekiem, którego nie zrażały żadne trudności, gdy w grę wchodziło ludzkie życie, niestrudzonym mistrzem w zawodzie lekarza, ale także skromnym, pełnym pokory wobec życia i śmierci człowiekiem".

Jednym z laureatów którzy otrzymali ten zaszczytny tytuł jest PROF. DR HAB. N. MED. WŁODZIMIERZ BARANOWSKI, spec. ginekologii onkologicznej, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie - który zapytany dlaczego został lekarzem odpowiedział : „Pewnego dnia babcia nie domagała i poprosiła, bym został lekarzem, bo to jej się może przydać. I choć sam chciałem zostać archeologiem, postanowiłem sprostać oczekiwaniom babci. Jestem zwolennikiem prozdrowotnego trybu życia i wszystkich zachęcam do uprawiania sportu, stosowania zbilansowanej diety – w myśl zasady – lepiej zapobiegać, niż leczyć."

MARZENA NOGIEĆ, specjalista. chorób wewnętrznych, Optima Medycyna w Prudniku: „Jako dziecko miałam problemy ze zdrowiem, chorowałam na astmę. Lekarz, który mi pomógł, zainspirował mnie do pójścia tą drogą. Czerpię siłę ze swojej pracy. Często zostaję po godzinach, wsłuchuję się w to, co pacjenci mają do powiedzenia, nawet jeśli to nie do końca jest związane ze zdrowiem."

ANNA SZULC, jedna z laureatek Anioła Farmacji Apteka Synapsa w Chorzelach: „Ponad 30 lat pracuję w zawodzie i nadal jestem nim zafascynowana. Zawsze mam słowo otuchy dla klientów, tłumaczę im wyniki badań, pożyczam objaśniające je publikacje. Mąż zarzuca mi pracoholizm i mówi, że najchętniej nocowałabym w aptece."

Nam pozostaje życzyć sobie tylko, aby każdy napotkany na naszej drodze lekarz i farmaceuta był takim Aniołem, jak laureaci tej ważnej nagrody.

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym Nagród. Więcej o laureatach za tydzień we wtorkowym dodatku "Rzecz o zdrowiu".

Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Ochrona zdrowia
Darmowe badania i porady dietetyka dla pacjentów. Termin mija 18 kwietnia
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ochrona zdrowia
Trwa kontrola w poradniach i przychodniach. Chodzi o karty szczepień