Zaledwie miesiąc temu weszła w życie ustawa z 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych, a Ministerstwo Zdrowia już wprowadza w niej zmiany. Rada Ministrów ma je przyjąć jeszcze w drugim kwartale 2024 r.
W projekcie nowelizacji ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw (w tym ustawy o niektórych zawodach medycznych) z katalogu danych i informacji gromadzonych w Centralnym Rejestrze Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego wyłączone zostaną obecnie jawne dane dotyczące zawieszenia uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego, dacie utraty uprawnienia wraz z podaniem przyczyny, tymczasowym zawieszeniu uprawnienia albo o ograniczeniu zakresu czynności w jego wykonywaniu. Projekt nowelizacji tej ustawy w Rządowym Centrum Legislacji został opublikowany 11 kwietnia. Aktualnie jest na etapie uzgodnień i konsultacji publicznych.
Bartosz Mikołajczyk, prezes zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych tłumaczy, że wprowadzana przez MZ zmiana ma usunąć wątpliwe, z perspektywy ochrony danych osobowych, informacje. - Z punktu widzenia opiekunów medycznych pozwoli to na lepszą ochronę wrażliwych danych. W tym kontekście jest to zmiana, na którą czekamy - tworzone prawo powinno być przejrzyste i w przypadku wszelkich wątpliwości powinny być one wyjaśnione – podkreśla prezes Bartosz Mikołajczyk.
Czytaj więcej
Aż 17 zawodów ma zostać objętych regulacją w ramach ustawy o niektórych zawodach medycznych. Część z nich protestuje, m.in. dietetycy.
W Centralnym Rejestrze Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego jawne są dane wrażliwe
Ustawa, która weszła w życie 26 marca 2024 r. przewiduje utworzenie Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do niego jest warunkiem dopuszczenia do wykonywania zawodu medycznego m.in. asystentek stomatologicznych, elektroradiologów, instruktorów terapii uzależnień, techników ortopedów czy optometrystów.