Aktualizacja: 29.09.2023 06:18 Publikacja: 29.09.2023 03:00
Foto: Adobe Stock
Przeciwko grypie można się zaszczepić w aptece, bez wizyty u lekarza, ale odpłatnie.
– Przepisy pozwalające farmaceucie na wypisanie recepty na szczepionkę obowiązują już od wielu miesięcy, ale wciąż może to być wyłącznie recepta pełnopłatna. To się w najbliższym czasie nie zmieni. Od października zakwalifikowanie do szczepienia i wykonanie iniekcji w aptece teoretycznie może być sfinansowane przez NFZ. W praktyce będzie to możliwe dopiero po podpisaniu umowy między apteką a NFZ. Brakuje jednak przepisów wykonawczych. Mają wejść w życie 1 listopada – mówi „Rzeczpospolitej” Karol Korszuń, adwokat, partner Kancelarii Fairfield.
Żyjemy krócej niż ludzie z Europy Zachodniej, mamy gorszy dostęp do leczenia, mniej pieniędzy na system ochrony zdrowia. System się zawalił, ale wszyscy się do tego przyzwyczaili – mówi Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.
Od 1 lipca 2025 roku kwota minimalnego wynagrodzenia dla lekarzy specjalistów na etacie wyniesie 11 863,49 zł. – Ta kwota dotyczy dzisiaj 15 proc. lekarzy – powiedział w podcaście "Rzecz o Zdrowiu" prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Łukasz Jankowski.
Przychodnie specjalistyczne, które realizują mniej świadczeń pierwszorazowych niż wynosi mediana, muszą poprawić swój wynik o 3 punkty procentowe. W przeciwnym wypadku dostaną mniej pieniędzy z NFZ. Nowe zasady, które mają skrócić kolejki do lekarzy specjalistów, będą obowiązywać od 1 listopada br.
- Łączne zobowiązania Narodowego Funduszu Zdrowia wobec naszego szpitala to ok. 11 mln zł z tytułu świadczeń zrealizowanych w ubiegłym roku – powiedział w podcaście „Rzecz o Zdrowiu” Tomasz Kopiec, dyrektor szpitala na ul. Czerniakowskiej w Warszawie.
Komisja ds. zdrowia w Parlamencie Europejskim (SANT) przygotuje raport na temat kryzysu kadrowego wśród lekarzy i pielęgniarek w UE. – Zasoby ludzkie w opiece zdrowia to zasób krytyczny – podkreślił eurodeputowany Adam Jarubas.
Aby po utracie dziecka kobieta skorzystała z przysługujących jej uprawnień wystarczyć powinno zaświadczenie lekarskie, zamiast wyczerpujących psychicznie badań genetycznych – uważa minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Choroba o nieznanym pochodzeniu doprowadziła do śmierci ponad 50 osób w Demokratycznej Republice Konga - informują pracownicy lokalnej ochrony zdrowia.
Żyjemy krócej niż ludzie z Europy Zachodniej, mamy gorszy dostęp do leczenia, mniej pieniędzy na system ochrony zdrowia. System się zawalił, ale wszyscy się do tego przyzwyczaili – mówi Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.
– Każdego roku notujemy na wsi 2,6–2,8 tys. samobójstw: to połowa wszystkich aktów samobójczych w Polsce. 85 proc. z tej grupy to mężczyźni w wieku 45–65 lat – wskazuje prezes KRUS. 23 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Depresją.
Zbyt mało personelu, zbyt długie dyżury - to najważniejsze ustalenia kontrolerów NIK, którzy przyjrzeli się działalności szpitali wojewódzkich. W Polsce na koniec pierwszego półrocza 2024 roku działało 170 takich placówek. Niechlubny rekordzista przepracował bez odpoczynku 103,5 godziny na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Watykan poinformował w najnowszym komunikacie, że papież „miał spokojną noc i odpoczął”. Franciszek od ponad tygodnia walczy z chorobą – z powodu obustronnego zapalenia płuc przebywa w klinice Gemelli w Rzymie.
Włoskie media rozpisują się w piątek o tym, że papież – który od ponad tygodnia przebywa we włoskim szpitalu – może zrezygnować z powodu choroby. Franciszek choruje na obustronne zapalenie płuc. Szczególnie podatny jest on na tego typu infekcje – w młodości zachorował bowiem na zapalenie opłucnej i usunięto mu część jednego płuca.
Pakiety medyczne, czyli najatrakcyjniejszy w oczach pracowników benefit, mogą w 2025 r. zdrożeć nawet o 30 proc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas