Pacjent sam wybierze sobie sanatorium

Ministerstwo Zdrowia szykuje rewolucyjne zmiany w leczeniu uzdrowiskowym na NFZ. Pacjent, a nie lekarz NFZ, będzie decydował, gdzie jechać na leczenie.

Publikacja: 15.06.2022 13:05

"Dom Zdrojowy” w Ciechocinku

"Dom Zdrojowy” w Ciechocinku

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

dgk

Jak przypomina serwis rynekzdrowia.pl, w 2022 roku weszły w życie nowe zasady wyjazdu do uzdrowiska. Zmieniły się m.in. opłaty za sanatorium.  W planach są jednak kolejne, wręcz rewolucyjne zmiany, które powinny spodobać się pacjentom.Najważniejsza ma polegać na tym, że to nie lekarz będzie wybierał miejsce, do którego jechać ma pacjent, a sam zainteresowany.

Reforma ma poprawić dostępność do leczenia uzdrowiskowego, przede wszystkim skrócić czas oczekiwania chorych na leczenie. Teraz na wyjazd do niektórych uzdrowisk czeka się kilka lat.

- Chcemy, by pieniądze szły za pacjentem. Będą wybierać te ośrodki, które gwarantują wysokie standardy. To zachęci także sanatoria do inwestycji - wyjaśniał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rynekzdrowia.pl dowiedział się, że z reformą wiąże się konieczność stworzenia odpowiedniego systemu teleinformatycznego. Prace nad przepisami w tej sprawie są na początkowym etapie. Jeśli obecne przepisy zostaną znowelizowane, pacjent nie będzie już musiał w ciągu 30 dni dostarczać skierowana od lekarza do NFZ. Otrzyma jedynie kod, z pomocą którego będzie mógł zarejestrować swój pobyt w określonym ośrodku.

Tymczasem od maja 2022 r.  obowiązują nowe opłaty za zakwaterowanie i wyżywienie w sanatorium na NFZ.  Bo podczas turnusu w sanatorium tylko  zabiegi realizowane w ramach potwierdzonego uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego są całkowicie bezpłatne. NFZ nie finansuje również kosztów przejazdu do i z sanatorium ani kosztów pobytu opiekuna pacjenta, opłat klimatycznych oraz kosztów zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych, niezwiązanych z chorobą podstawową, która jest bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

Opłata za 1 dzień pobytu w sanatorium zależy od standardu zakwaterowania:

Foto: rp.pl

Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Ochrona zdrowia
Darmowe badania i porady dietetyka dla pacjentów. Termin mija 18 kwietnia
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ochrona zdrowia
Trwa kontrola w poradniach i przychodniach. Chodzi o karty szczepień
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Ochrona zdrowia
Bezpłatne badania dla większej liczby Polaków. Nowy program ma ruszyć 1 maja