WHO: Omikron prawdopodobnie jest już na całym świecie

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła we wtorek, że Omikron, nowy wariant koronawirusa, rozprzestrzenia się szybciej niż którykolwiek z wcześniej rozpoznanych szczepów i prawdopodobnie jest już obecny w większości krajów świata.

Publikacja: 14.12.2021 22:51

Punkt szczepień w Nowym Jorku

Punkt szczepień w Nowym Jorku

Foto: AFP

amk

- Omikron rozprzestrzenia się w tempie, którego nie widzieliśmy w przypadku  żadnego  poprzedniego wariantu - powiedział dziś dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Potwierdzenie zakażenia Omikronem przekazało już siedemdziesiąt siedem krajów. Ale według szefa WHO rzeczywistość jest taka, że ten wariant jest już prawdopodobnie obecny w większości krajów, nawet jeśli nie został jeszcze wykryty.

Czytaj więcej

Austria: Obowiązek noszenia maseczek nawet w domach

Tedros Adhanom Ghebreyesus przyznał, że WHO obawia się przedwczesnego zlekceważenia Omikrona jako mniej niebezpiecznego.  - Nawet jeśli Omikron powoduje lżejszy przebieg Covid-19, to liczba przypadków i związanych z tym hospitalizacji  może ponownie pogrążyć nieprzygotowane systemy opieki społecznej w wielu krajach - mówił szef WHO.

Ostrzegł też, że same szczepionki nie ochronią przed Omikronem, podkreślając znaczenie stosowania maseczek, higieny i dystansu społecznego.

WHO obawia się także, że bogate państwa, wprowadzające dawki przypominające dla całej dorosłej populacji, zwiększą nierówność w zakresie szczepień na całym świecie.

Czytaj więcej

Pierwsza osoba zakażona Omikronem w Chinach to Polka z Warszawy

Tedros Adhanom Ghebreyesus wyjaśnił, że Światowa Organizacja Zdrowia nie jest przeciwna podawaniu dawek przypominających osobom szczególnie narażonym na ciężką postać Covid-19, ale priorytetem powinno być nadal szczepienie jeszcze niezaszczepionych.

Dr Mike Ryan, dyrektor wykonawczy programu kryzysów zdrowotnych WHO, przekazał, że 41 krajów nie osiągnęło jeszcze nawet 10 proc. wyszczepienia populacji, a 98 krajów - 40 proc. Dodał, że obserwowane są także poważne nierówności w szczepieniach między różnymi grupami ludności w tym samym kraju.

Ryan mówił także, że wprowadzone po wykryciu Omikrona na południu Afryki zakazy lotów do i z krajów tego obszaru wprowadziły "fałszywe poczucie bezpieczeństwa". Np. USA wprowadziły takie zakazy wobec RPA, Botswany, Zimbabwe, Namibii, Lesotho, Eswatini, Mozambiku i Malawi.

- Wszystkie państwa mają prawo do obrony, do kontrolowania swoich granic i robią to, z różnych przyczyn - mówił Ryan. - Ale należy to robić w sposób, który utrzyma w maksymalnym możliwym stopniu swobodny przepływ osób, zabezpieczy przestrzeganie praw człowieka i weźmie pod uwagę wpływ gospodarczy, jaki takie środki mają na inne kraje.

Ochrona zdrowia
WHO żąda od Chin "przejrzystości". Chodzi o genezę COVID-19
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Ochrona zdrowia
Szef WHO pytany o współpracę z administracją Trumpa. "Nie wydawał się zaniepokojony"
Ochrona zdrowia
Covid może uderzyć znowu. Ostrzega Instytut Pasteura
Ochrona zdrowia
Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Ochrona zdrowia
Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku