Pfizer wyda biednym krajom licencje na Paxlovid - lek przeciw COVID-19

Pfizer poinformował we wtorek, że pozwoli producentom leków generycznych na dostarczanie stworzonej przez koncern pigułki Paxlovid przeciw COVID-19 do 95 najbiedniejszych krajów.

Publikacja: 16.11.2021 17:30

Pfizer wyda biednym krajom licencje na Paxlovid - lek przeciw COVID-19

Foto: AFP

Umowa została podpisana z Medicines Patent Pool (MPP). Wspierana przez ONZ organizacja będzie udzielała licencje na produkowanie własnej wersji leku o nazwie PF-07321332. Pfizer będzie sprzedawał produkowane przez siebie tabletki pod nazwą Paxlovid.

Medyczna organizacja charytatywna Medecins Sans Frontieres uważa, że podpisana umowa jest restrykcyjna i wyklucza takie kraje jak Argentyna i Chiny.

"Świat już wie, że dostęp do narzędzi medycznych związanych z COVID-19 musi być zagwarantowany dla każdego i wszędzie, jeśli naprawdę chcemy kontrolować tę pandemię" - powiedział Yuanqiong Hu z Medecins Sans Frontieres.

Czytaj więcej

Francja: We wszystkich podstawówkach ponownie obowiązek noszenia masek

Pfizer, który produkuje również jedną z najczęściej stosowanych szczepionek COVID-19, ogłosił na podstawie wyników badań klinicznych, że pigułka zmniejszyła szansę hospitalizacji lub śmierci u dorosłych zagrożonych ciężką chorobą o 89 proc. 

95 krajów objętych umową obejmuje około 53 proc. ludności świata i obejmuje wszystkie kraje o niskim i niższym średnim dochodzie oraz niektóre kraje o wyższym średnim dochodzie w Afryce Subsaharyjskiej. Obejmują one również kraje, które w ciągu ostatnich pięciu lat przeszły ze statusu krajów o niższym i średnim dochodzie do krajów o wyższym średnim dochodzie.

Pfizer zrezygnuje z opłat licencyjnych od sprzedaży w krajach o niskich dochodach. Zrzeknie się ich również w innych krajach objętych umową tak długo, jak długo COVID-19 będzie klasyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia jako zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

Ochrona zdrowia
Rośnie liczba incydentów cyberbezpieczeństwa w sektorze ochrony zdrowia
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Ochrona zdrowia
Prezes NFZ dla „Rz”: Będą zmiany w finansowaniu Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej
Ochrona zdrowia
CBA przedłuża kontrolę w sprawie Funduszu Medycznego. W zamrażarce 4,2 mld złotych
Ochrona zdrowia
Szpitale toną w długach. Czy będą ograniczać liczbę pacjentów?
Ochrona zdrowia
Od 1 lutego 2025 r. zmiany w sanatoriach z ZUS. Skorzysta więcej osób