Chiny: Groźny wirus straszy w Chinach. 21 zakażeń, sześć zgonów

W Chinach w 2021 roku wykryto 21 zakażeń ludzi wirusem ptasiej grypy, podtypem H5N6 - informuje WHO. To wzrost o 420 proc. w stosunku do 2020 roku, gdy w Chinach wykryto pięć zakażeń tym wirusem.

Publikacja: 26.10.2021 09:54

Do zakażenia ptasią grypą dochodzi w wyniku kontaktu człowieka z zakażonym ptakiem

Do zakażenia ptasią grypą dochodzi w wyniku kontaktu człowieka z zakażonym ptakiem

Foto: Adobe Stock

arb

Wirus H5N6 budzi niepokój ekspertów ds. ochrony zdrowia, ponieważ wiele zakażonych nim osób przechodzi wywołaną przez wirusa grypę ciężko i umiera. Spośród 21 zakażonych w 2021 roku zmarło sześć osób.

- Wzrost liczby zakażeń ludzi (ptasią grypą) w Chinach jest powodem do niepokoju. To wirus, który charakteryzuje się wysoką śmiertelnością - mówi prof. Thijs Kuiken z uczelni medycznej w Rotterdamie.

Do większości zakażeń dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z zakażonym koronawirusem drobiem. Jak dotąd nie ma potwierdzonych przypadków zakażenia się wirusem człowieka od człowieka - podkreśla WHO.

Czytaj więcej

Ognisko ptasiej grupy w północnej Francji

Jednocześnie od lutego 2020 roku w Chinach nie wykryto ognisk zakażeń wirusem H5N6 wśród drobiu. W ubiegłym miesiącu chińskie Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób zwróciło uwagę, że "coraz większe zróżnicowanie genetyczne i dystrybucja geograficzna wirusa H5N6 stwarza poważne zagrożenie dla przemysłu drobiarskiego i ludzkiego zdrowia".

Ptasia grypa zazwyczaj krąży między ptactwem dzikim i domowym, rzadko jednak zakaża ludzi. Istnieje jednak obawa, że wirus może zmutować i stać się patogenem zdolnym do wywołania pandemii.

Jak dotąd nie ma potwierdzonych przypadków zakażenia się wirusem człowieka od człowieka

Najwięcej zakażeń wirusem H5N6 wykryto w prowincji Syczuan. Co najmniej 10 zakażeń było wywołanych wirusem podobnym genetycznie do wirusa H5N8, który ubiegłej roku atakował fermy drobiu w Europie. To oznacza, że najnowsze zakażenia wirusem H5N6 w Chinach mogą być wywoływane przez nowy wariant wirusa.

- Może być tak, że ten wariant jest nieco bardziej zakaźny dla ludzi, albo występuje częściej wśród drobiu i dlatego więcej ludzi się zakaża - tłumaczy prof. Kuiken.

Ochrona zdrowia
WHO żąda od Chin "przejrzystości". Chodzi o genezę COVID-19
Ochrona zdrowia
Szef WHO pytany o współpracę z administracją Trumpa. "Nie wydawał się zaniepokojony"
Ochrona zdrowia
Covid może uderzyć znowu. Ostrzega Instytut Pasteura
Ochrona zdrowia
Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko
Ochrona zdrowia
Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują