Takie wnioski przynosi przygotowany przez PwC raport „Indeks Sprawności Ochrony Zdrowia 2015". Analitycy przyjrzeli się wskaźnikom z 41 obszarów systemu opieki zdrowotnej. Ranking został podzielony na trzy dziedziny: „Poprawę stanu zdrowia mieszkańców", „Efektywną gospodarkę finansową" oraz „Jakość konsumencką opieki zdrowotnej".

Wyniki? Najlepiej o stan zdrowia mieszkańców dba zachodniopomorskie. Na tak dobry wynik złożyły się wysokie noty w następujących obszarach: zapobieganie zgonom, czyli odsetek osób żyjących co najmniej 5 lat od rozpoznania raka jelita grubego czy raka piersi. Są to jedne z najczęściej występujących nowotworów. Po drugie zapobieganie zaostrzeniom stanu zdrowia, czyli niski wskaźnik konieczności hospitalizacji pacjentów z powodu niewydolności serca, cukrzycy czy tych chorujących na przewlekłe choroby dolnych dróg oddechowych. Województwo to charakteryzuje się też wysoką prewencja chorób, co przekłada się na duży odsetek mieszkańców, którzy uczestniczą w badaniach mamograficznych, cytologicznych, czy też szczepieniach. Zachodniopomorskie charakteryzuje się też niską zachorowalnością na gruźlicę.

To województwo jest też liderem w obszarze zadowolenia pacjentów z opieki zdrowotnej. Pacjenci z tego województwa wysoko oceniają dostęp do pomocy lekarskiej i badań diagnostycznych a także profesjonalizm i kompetencje lekarzy. Bardzo wysokie noty wystawili także podejściu lekarzy do pacjenta oraz efektom leczenia.

Zachodniopomorskie w wiele słabiej wypada w zestawieniach dotyczących efektywności gospodarki finansowej w opiece zdrowotnej. Najlepiej pieniądze na ten cel wydaje Wielkopolska, Pomorze oraz Śląsk. Te województwa mają największy udział wydatków na leczenie pozaszpitalne w porównaniu z kosztami, które generuje hospitalizacja pacjentów. Śląsk jest lider w wydatkach na opiekę długoterminową pacjentów powyżej 75 roku życia, dzięki czemu nie zużywa zasobów szpitalnych. Wielkopolskie ma jedne z najlepszych wskaźników w kraju wydatków na leczenie raka piersi w zestawieniu z długością życia pacjentów cierpiących na te chorobę, a także efektywności leczenia czyli liczby osób leczonych stacjonarnie w przeliczeniu na liczbę łóżek szpitalnych.

Bernard Waśko dyrektor medyczny PwC zwraca uwagę, że w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem wyraźnie widać, że polska medycyna coraz lepiej radzi sobie z leczeniem raka sutka. – Widać wyraźny wzrost wyleczalności tej choroby – mówi „Rzeczpospolitej" Waśko. Negatywnym trendem jest zaś malejąca rentowność placówek medycznych. Straty z ich działalności operacyjnej wzrosły aż w 11 województwach. W raporcie czytamy też, że w we wszystkich województwach wzrosła dostępność do badań diagnostycznych a większości z nich także do lekarzy specjalistów oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Polacy także coraz bardziej chwalą profesjonalizm i podejście lekarzy, a także są bardziej zadowoleni z efektów leczenia.