Terapie na miarę pacjentów

Pacjenci w Polsce i na Węgrzech później zyskują dostęp do nowoczesnych terapii hematologicznych niż chorzy w Europie Zachodniej – wynika z debaty eksperckiej.

Aktualizacja: 15.12.2016 21:57 Publikacja: 15.12.2016 19:02

Terapie na miarę pacjentów

Foto: 123RF

Robert Plisko, ekonomista i prezes Health Technology Assessment Consulting, przypomniał, że w ciągu ostatnich pięciu lat w Polsce wydatki na refundację leków nie wzrosły, dlatego nowoczesne terapie z takim trudem stają się dostępne dla chorych. Innym problemem jest długa droga, zanim lek znajdzie się w refundacji. Kolejna bariera to cena: jeśli roczna terapia przekracza trzykrotność PKB na osobę (ok. 104 tys. zł), lek ma znikome szanse na refundację.

Eksperci podkreślali, że warto dać szansę leczenia nowymi terapiami zwłaszcza pacjentom, którzy do tej pory nie mieli skutecznego leczenia. Przykładem jest przewlekła białaczka limfocytowa. – U niewielkiej grupy chorych z tzw. delecją ramienia chromosomu 17p prowadzenie standardowych terapii nie daje efektu. Zastosowanie drobnocząsteczkowych terapii celowanych zmienia niekorzystne rokowania, to wręcz terapie przełomu – przekonywał prof. Wiesław Jędrzejczak, krajowy konsultant ds. hematologii. Nowe leki są już dostępne w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. W Polsce – nie.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Ochrona zdrowia
Rząd ma pomysł na rozładowanie kolejek do lekarzy
Ochrona zdrowia
Alert na porodówkach. „To nie spina się w budżecie praktycznie żadnego ze szpitali”
Ochrona zdrowia
Pierwsze rodzime zakażenie gorączką zachodniego Nilu? "Wysoce prawdopodobne"
Ochrona zdrowia
Onkologia w Funduszu Medycznym. Szpitale od roku czekają na pieniądze
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ochrona zdrowia
Rośnie liczba nieodwołanych wizyt u lekarza