W ok. 500 nowoczesnych biurowcach w Warszawie pracuje ponad pół mln osób. Powierzchnie handlowo-usługowe oferuje ok. 60 proc. obiektów. W 80 proc. nie przekraczają 2 tys. mkw. – podaje Colliers International.
W większości budynków zaplanowano maksymalnie dziesięć lokali. – Największe moduły handlowo-usługowe mają Plac Unii, Koszyki, Royal Wilanów, Millennium Plaza i Europlex – wskazuje Katarzyna Michnikowska, dyrektor w dziale doradztwa i badań rynku w Colliers International. Firma sprawdziła, jakich udogodnień oczekują pracownicy stołecznych biur. Eksperci wzięli pod lupę 300 budynków i niemal 200 pracowników.
Żywe dzielnice
Z analiz wynika, że jedynie 30 proc. pracowników jest zadowolonych z oferty handlowo-usługowej w swoim miejscu pracy. – Pomimo dość rozwiniętej infrastruktury gastronomicznej najczęściej doskwiera im brak kantyny z prostymi posiłkami dobrej jakości i w przystępnej cenie – mówi Katarzyna Michnikowska. – Wśród oczekiwanych udogodnień wymieniano często klub fitness lub siłownię i sklep z artykułami spożywczymi – opowiada. Na wyciągnięcie ręki chcemy mieć też apteki, drogerie, salon fryzjerski.
– Badania potwierdziły, że osoby pracujące w warszawskich biurowcach chciałyby mieć dostęp do sklepów odzieżowych i salonów z akcesoriami mody – mówi Michnikowska.
Dodaje, że czynsze za powierzchnie handlowo-usługowe w biurowcach są bardzo zróżnicowane. Stawki zależą od lokalizacji i prestiżu biurowca. Najdroższe są lokale na parterach najlepszych obiektów przy głównych ulicach handlowych. Czynsze wahają się od 35 do 55 euro za mkw. miesięcznie. Właściciele kilku budynków oczekują nawet 100 euro za mkw.