Kogo chroni hipoteka

Ustawodawca poprawił sytuację wierzycieli zabezpieczonych hipotekami, ale powinien jeszcze zająć się problemem przedwczesnego upadku hipotek zabezpieczających roszczenia dochodzone w arbitrażu – uważają prawnicy.

Aktualizacja: 10.08.2018 08:35 Publikacja: 10.08.2018 07:51

Kogo chroni hipoteka

Foto: AdobeStock

Zmiana przepisów dotyczących upadku zabezpieczenia roszczeń pieniężnych niepodlegających wykonaniu przez komornika, w szczególności hipoteki, weszła w życie 9 czerwca 2018 r. Na gruncie poprzedniego stanu prawnego zabezpieczenia takie co do zasady upadały po upływie dwóch miesięcy od dnia prawomocności orzeczenia uwzględniającego roszczenie, niezależnie od podjęcia jakichkolwiek czynności przez uprawnionego. Prowadziło to do trudności w wyegzekwowaniu należnej sumy z zabezpieczonego majątku w tak krótkim czasie, szczególnie w przypadku zabezpieczenia w postaci hipoteki przymusowej (dla uproszczenia w dalszej części artykułu termin „hipoteka przymusowa" odnosi się wyłącznie do hipoteki uzyskanej w toku postępowania zabezpieczającego). Nie istniała możliwość wpisania hipoteki opartej na tytule wykonawczym w miejsce zajmowane przez hipotekę przymusową. Wpis zaś hipoteki opartej na tytule wykonawczym bardzo często zajmował miejsce dużo dalsze niż wcześniejszy wpis hipoteki przymusowej. Problematyka przedwcześnie upadającej hipoteki przymusowej była sygnalizowana w doktrynie przez lata, w 2016 roku zajął się nią Trybunał Konstytucyjny, a jego orzeczenie wywołało reakcję ustawodawcy.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego