Nowelizacja Prawa budowlanego z podpisem prezydenta

Szybszy proces inwestycyjny w budownictwie, prostsza legalizacja starych samowoli budowlanych, koniec pozwoleń na budowę w przypadku bankomatów, paczkomatów itp., bardziej bezpieczne escape roomy - takie zmiany przynosi nowelizacja Prawa budowlanego, którą wczoraj podpisał prezydenta Andrzej Duda.

Aktualizacja: 05.03.2020 14:00 Publikacja: 05.03.2020 12:28

Nowelizacja Prawa budowlanego z podpisem prezydenta

Foto: Adobe Stock

Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem kilku przepisów dotyczących zmian w Prawie energetycznym - te wejdą w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.

- Nadmierna liczba dokumentów, których wymaga się na samym starcie inwestycji, wydłuża proces budowy. Obecnie organ, który wydaje pozwolenie na budowę, nie weryfikuje projektu budowlanego pod kątem technicznym, a jedynie sprawdza kompletność dokumentów. Projekt techniczny, który stanowi około 35 procent całej dokumentacji, to szczególne warunki techniczne i bardzo szczegółowe opisy dla danego obiektu budowlanego. Często zmienia się on w procesie inwestycyjnym. Teraz projekt techniczny będzie mógł być wykonany po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ale przed rozpoczęciem prac budowlanych - mówi Robert Nowicki, wiceminister rozwoju.

Pozostało 89% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach