Wiatraki powstaną bliżej zabudowań

Farmy wiatrowe mają powstawać bliżej domów. Liberalizację przepisów zapowiada Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Publikacja: 16.02.2021 08:48

Wiatraki powstaną bliżej zabudowań

Foto: Adobe Stock

W najbliższym czasie informacja no tym ma pojawić się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Chodzi o ustawę o inwestycjach w elektrownie wiatrowe (tzw. ustawa odległościowa).

Przewiduje ona, że farmy wiatrowe mogą powstawać tylko na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Natomiast minimalna odległość wiatraków od zabudowań mieszkalnych to co najmniej dziesięciokrotność wysokości elektrowni mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu, wliczając elementy techniczne (także śmigi).

Czytaj także: Warunki zabudowy dla budynku mieszkalnego a ustawa wiatrakowa - wyrok WSA

Oznacza to, że za każdym razem odległość będzie inna i wyniesie na ogół ok. 1 do 2,5 km, co wywołuje wiele kontrowersji. Zasady są sztywne: z jednej strony to gminy mogą decydować o lokalizacji farm wiatrowych, a z drugiej strony nie mają nic do powiedzenia o odległości wiatraków od zabudowań.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce to zmienić. Zapowiada, że przepisy będą bardziej elastyczne. Więcej do powiedzenia będą miały gminy i mieszkańcy.

O jaką dokładnie odległość wiatraków od domów chodzi? Jeszcze dokładnie nie wiadomo. W 2020 r. resort rozwoju zapowiadał, że prawdopodobnie będzie to co najmniej 500 metrów.

Nowe przepisy mają też uelastycznić zasady budowy domów w sąsiedztwie istniejących farm wiatrowych. Resort rozwoju zapowiada też zmiany w procedurach przyjmowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Te związane z ustawą odległościową mają potrwać trzy tygodnie.

Ponadto gminy będą miały obowiązek informowania mieszkańców o tego rodzaju inwestycjach, np. poprzez obowiązkowe wysłuchanie publiczne, wydłużony czas zbierania uwag itd.

– Jeżeli dana społeczność zgodzi się, aby na terenie gminy te rozwiązania środowiskowe były nie tak rygorystyczne, to nie uszczęśliwiajmy Polaków na siłę swoimi rozwiązaniami – tak o planowanych zmianach mówił ostatnio w mediach społecznościowych wicepremier Jarosław Gowin.

Pierwsze zapowiedzi zmian w ustawie odległościowej pojawiły się, kiedy Ministerstwem Rozwoju kierowała Jadwiga Emilewicz.

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku