Tarcza antykryzysowa daje gwarancję najemcom, że nie stracą szybko dachu nad głową. Przesuwa również terminy walnych zgromadzeń w spółdzielniach oraz rocznych zebrań we wspólnotach mieszkaniowych. Przedłuża o trzy miesiące terminy na wniesienie niektórych opłat. Niestety nie obyło się bez nieścisłości.
Dłuższe umowy najmu
Najemcy lokali użytkowych oraz mieszkań mogą liczyć na przedłużenie na dotychczasowych zasadach swoich umów do 30 czerwca br. Do tej daty nie zostanie im również podniesiony czynsz.
– Wcześniej muszą złożyć oświadczenie w tej sprawie właścicielowi lokalu i to najpóźniej w dniu, w którym wygasa umowa najmu – tłumaczy Piotr Pałka, radca prawny w Kancelarii Prawnej Derc Pałka.
– Nie wszyscy jednak będą mogli skorzystać z tego typu możliwości. Przepisy nie zezwalają na to najemcom, którzy zalegają z czynszem. Chodzi także o osoby korzystające z lokalu w sposób sprzeczny z umową najmu lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbujące obowiązki i dopuszczające do powstania szkód. Nie wolno też podnajmować albo oddawać do bezpłatnego używania lokalu lub jego części bez wymaganej pisemnej zgody wynajmującego – wylicza mec. Pałka.
Z przedłużenia umowy oraz z zachowania czynszu na dotychczasowych zasadach nie skorzystają również najemcy mieszkań, którzy mają własny lokal położony w tej samej lub pobliskiej miejscowości.