– Teraz przyszedł czas na unowocześnienie procesu inwestycyjno-budowlanego. Od mitręgi biurokratycznej, związanej z koniecznością osobistego składania papierowej dokumentacji w urzędzie, stopniowo przechodzimy do cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego. Będzie to duże ułatwienie dla inżynierów, architektów czy inwestorów. A – co jeszcze ważniejsze – dzięki temu w Polsce łatwiej i szybciej będzie można zbudować dom czy budynek mieszkalny - mówiła wicepremier Jadwiga Emilewicz.
– Działania na rzecz cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego to wspólna inicjatywa Ministerstwa Rozwoju i Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. W pierwszym kroku uruchamiamy serwis e-budownictwo. Już od najbliższego poniedziałku pilotażowo będzie na nim dostępnych pierwszych 10 formularzy elektronicznych. Będzie można wypełnić je online, następnie wydrukować, własnoręcznie podpisać i dostarczyć do właściwego urzędu. Ale to dopiero początek. Jesienią wypełniony formularz będzie można podpisać za pośrednictwem platformy ePUAP, korzystając z Profilu Zaufanego, i w całości złożyć bez wychodzenia z domu – za pośrednictwem serwisu e-budownictwo - wyjaśnił wiceminister Robert Nowicki.
Kolejne etapy cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego
Resort potwierdza, że w następnej kolejności wprowadzi zapowiadany już Elektroniczny Dziennik Budowy. Pojawi się także nowy elektroniczny centralny rejestr osób, które mają uprawnienia budowlane oraz konto inwestora w serwisie e-budownictwo. Ministerstwo podkreśla, że pod koniec roku wniosek o pozwolenie na budowę będzie można złożyć całkowicie przez internet, przy pomocy profilu zaufanego.
Resort podkreśla, że wprowadzenie zmian nie tylko ułatwi proces wnioskodawcom, ale usprawni także pracę urzędników.