Uznał tak w interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Sprawa dotyczyła mężczyzny, który w 2010 r. otrzymał mieszkanie w darowiźnie od rodziców. Chciał je sprzedać i zbudować za to dom, składający się z dwóch segmentów. W jednym planował zamieszkać z żoną, a drugi miał być budowany i finansowany przez siostrę jego żony.
W 2012 r. wnioskodawca i rodzina jego szwagierki nabyli wspólnie dużą działkę o wartości 1,2 mln zł, częściowo na kredyt, na której miał stanąć bliźniak. Doszli jednak do wniosku, że zabraknie im środków na dokończenie budowy. Dlatego zdecydowali, że postawią na działce dwa bliźniaki, z których jeden sprzedadzą z zyskiem. Planowali, że sfinansują tym budowę domu dla siebie i spłacą kredyt.
Jednocześnie mężczyzna sprzedał lokal, który dostał od rodziców. Za te pieniądze kupił inny, w którym jego rodzina zamieszka do czasu zakończenia budowy domu. Chciał się upewnić, że nie musi płacić VAT, bo zaspokaja potrzeby mieszkaniowe swojej rodziny.
Dyrektor IS uznał jednak, że wnioskodawca podejmuje profesjonalne działania, takie jak zakup działki, uzyskanie stosownych pozwoleń i rozpoczęcie budowy, których efektem ma być sprzedaż budynku i uzyskanie korzyści majątkowej.
„Działania te wskazują na zamiar prowadzenia profesjonalnej działalności gospodarczej i świadczą o zorganizowanym charakterze sprzedaży"– czytamy.