Polski Związek Firm Deweloperskich już po raz czwarty sprawdzał, jak funkcjonują urzędy w największych miastach Polski. Chodziło o zbadanie, w jakim czasie podejmowane są przez urzędników decyzje o warunkach zabudowy oraz o pozwoleniu na budowę. Ustawowo bowiem czas ten nie powinien przekraczać 60 dni.
Ankieta została rozesłana przez PZFD do 14 urzędów w największych miastach w kraju. Okazało się, że w 52 proc. przypadków decyzję o warunkach zabudowy w 2013 roku wydano w ciągu 61 do 180 dni. 63 proc. decyzji zostało podjętych w czasie krótszym niż 65 dni.
W klasyfikacji generalnej najlepiej poradziła sobie Łódź. W tym mieście formalności związane z postawieniem budynków wielorodzinnych załatwiane są najsprawniej – uznali deweloperzy z PZFD. Wszystkie decyzje związane z pozwoleniem na budowę zajmowały nie więcej niż dwa miesiące, natomiast te dotyczące warunków zabudowy w 87 proc. były wydawane w czasie krótszym niż pół roku.
Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej przypadło Wrocławiowi, w którym decyzje o warunkach zabudowy w 67 proc. przypadków były wydawane w czasie krótszym niż 180 dni, natomiast pozwolenie na budowę można było otrzymać prawie zawsze w terminie nieprzekraczającym 65 dni.
Na trzeciej pozycji uplasował się Białystok z wynikiem: mniej niż 65 dni w sprawie pozwolenia na budowę (63 proc.) i zawsze do 180 dni w przypadku warunków zabudowy.