Kompleks Agdar Plaza ponownie uzyskał certyfikat LEED green building program, spełniając jego wymagania na poziomie Gold. To już druga certyfikacja tego obiektu. - Według danych U.S. Green Building Council zespół budynków Adgar Plaza jest pierwszym, który uzyskał certyfikat LEED v4.1 na poziomie Gold i jednym z pierwszych w Polsce, który ponownie uzyskał certyfikat LEED dla budynków istniejących – podaje firma Adgar Poland w komunikacie.
W Polsce certyfikaty posiadają 24 obiekty, w tym osiem budynków należących do Adgar Poland. - Oprócz kompleksu Adgar Plaza w Polsce ponowny certyfikat LEED otrzymał jedynie budynek Rondo 1 – mówią przedstawiciele firmy.
Budynki na warszawskim Mokotowie i należące do izraelskiego inwestora firmy Adgar Poland po raz pierwszy uzyskały certyfikat LEED GOLD w 2015 roku. Podczas procesu recertyfikacji audytorzy brali pod uwagę m.in wodo- i energooszczędność budynków, a także poziom redukcji wytwarzanych odpadów oraz realne użycie środków chemicznych i sposoby jego zminimalizowania. Budynek Adgar Plaza One uzyskał jeszcze wyższy wynik niż podczas pierwszej certyfikacji.
Za doradztwo w procesie certyfikacji LEED odpowiadała firma JW+A Green Building Experts.
- Stosowanie ekologicznych i innowacyjnych rozwiązań to jeden z filarów działania Adgar Poland, więc ponowna certyfikacja, związana z wygaśnięciem poprzednich, była dla nas oczywista – mówi cytowana w komunikacie Monika Szelenberger, szefowa działu najmu i zarządzania aktywami w Adgar Poland. - Chcemy, aby nasze budynki realnie przyczyniały się do ochrony środowiska i odpowiadały na oczekiwania najemców. Coraz częściej pytają oni o proekologiczne rozwiązania, których dodatkową zaletą mogą być oszczędności. Priorytetem są technologie wspierające segregację i późniejszy recykling odpadów, system oszczędzania wody czy zastosowanie systemów ograniczających zużycie prądu (np. światła gaszone po godzinach pracy biura). Obiekt zarządzany zgodnie z wymaganiami certyfikatu LEED Gold nie tylko ogranicza negatywny wpływ na środowisko naturalne, ale i generuje znacznie niższe koszty, co wynika z optymalnego wykorzystania zasobów.