Kiedy domek letniskowy i sauna są niezgodne z miejscowym planem

Wieloletnie przyzwolenie miejscowej władzy dla funkcjonowania samowolnie wzniesionych obiektów budowlanych nie sankcjonowało aktu samowoli i nie doprowadziło do nabycia pozwolenia na użytkowanie obiektów budowlanych.

Publikacja: 27.04.2015 13:22

Kiedy domek letniskowy i sauna są niezgodne z miejscowym planem

Foto: 123RF

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Sejnach nakazał właścicielom gospodarstwa agroturystycznego leżącego nad jeziorem Dmitrowo (wieś Sumowo) rozbiórkę wybudowanego w 1992 roku domku letniskowego wraz z przylegającym do niego tarasem oraz sauną. Obiekty te były niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który nie przewidywał jakiejkolwiek zabudowy tego terenu, a w planie znalazł się zapis, mówiący o rozbiórce obiektów stanowiących samowolę budowlaną.

W odwołaniu właściciele gospodarstwa przekonywali, iż organ nadzoru niewłaściwie określił przeznaczenie użytkowe ich obiektów, gdyż budynek letniskowy i sauna są wykorzystywane w agroturystyce, która jest zgodna z założeniami zawartymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Jak zapewniali, mimo, że obiekty te nie posiadają uregulowanego stanu prawnego to były i są użytkowane dla potrzeb gospodarstwa agroturystycznego i dla potrzeb plaży. Ich zdaniem zapis planu o powinności rozbiórki samowolnie wzniesionych obiektów budowlanych nie powinien być brany pod uwagę, gdyż jest zapisem wykraczającym poza granice ustaleń planu. Powołali się też na pismo wójta gminy Sejny, w którym stwierdził on brak sprzeczności lokalizacji obiektów z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce