Reklama
Rozwiń

Jak w tym roku próbowano ukrócić patodeweloperkę. Nowe przepisy nie dały rady

Przepisy zostały tak skonstruowane, że jeszcze długo możemy poczekać na likwidację patodeweloperki. Wyjaśniamy, dlaczego wciąż powstają mikrokawalerki.

Publikacja: 26.12.2024 14:06

Jak w tym roku próbowano ukrócić patodeweloperkę. Nowe przepisy nie dały rady

Foto: Adobe Stock

Wraz z początkiem sierpnia 2024 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2024 r., poz. 474). Zgodnie z nią, minimalna powierzchnia jednego lokalu użytkowego w nowo projektowanych budynkach wielorodzinnych musi wynosić co najmniej 25 m2. Poprzedni rząd zdecydował się wprowadzić taką nowelizację, aby walczyć z patodeweloperką w postaci mikromieszkań.

Patodeweloperka nadal możliwa. Mikrokawalerka powstanie, gdy wcześniej złożono wniosek lub chce się zmienić budowany blok

Mamy grudzień, a wciąż powstają lub są wydzielane lokale o powierzchni mniejszej niż 25 m2, które po sprzedaży przez dewelopera nie pozwalają mieszkańcom na pełen komfort życia. Na te wątpliwe efekty w pierwszych miesiącach od wejścia w życie nowelizacji wpływ mają zarówno przewidziane prawnie wyjątki, jak i przepisy przejściowe.

Dla przykładu, „stare” przepisy obowiązują m.in. wtedy, gdy inwestor złożył przed 1 sierpnia wniosek o pozwolenie na budowę, ale też, gdy po tej dacie inwestor chce wystąpić o zmianę tego pozwolenia na budowę i np. zmienić konstrukcję już budowanego bloku.

– W przypadku, gdy dla planowanego lub będącego w budowie obiektu inwestor wystąpi po tej dacie z wnioskiem o zmianę pozwolenia na budowę wydanego przed tą datą, dopuszczalne jest umożliwienie inwestorowi dokończenia rozpoczętej budowy na "starych zasadach" i stosowanie przepisów dotyczących warunków technicznych obowiązujących przed 1 sierpnia 2024 r. W takiej sytuacji przepisy obowiązujące do 1 sierpnia będą miały zastosowanie do dnia uzyskania przez inwestora pozwolenia na użytkowanie dla całego zamierzenia budowlanego – tłumaczy Joanna Maj, radca prawny w SWK Legal Sebzda-Załuska, Wójcik, Kamińska Radcowie Prawni.

– Jeżeli zatem uzyskano pozwolenie na budowę dla inwestycji realizowanej na podstawie "starych warunków technicznych" dotyczących minimalnych powierzchni lokali użytkowych przed wejściem w życie zmian (a takich wniosków przed 1 sierpnia inwestorzy składali bardzo dużo), to jeszcze przez długi czas mikrolokale nie znikną z naszej przestrzeni – dodaje.

Czytaj więcej

Rządowy bat na patodeweloperkę - co się zmieni w przepisach

Jak zauważa, wpływ na wydłużenie tego okresu ma także fakt, że nawet niekompletny wniosek wszczyna postępowanie administracyjne w sprawie (wezwanie do uzupełnienia braków formalnych, a następnie pozostawienie pisma bez rozpoznania w sytuacji zaniechania strony uzupełnienia tych braków następuje dopiero po wszczęciu postępowania).

– Tym samym, nie można uznać daty uzupełnienia braków formalnych wniosku za datę wszczęcia postępowania i od tej daty liczyć terminu do załatwienia sprawy przez organ – tłumaczy radca prawny Joanna Maj.

Patodeweloperka. Wydana decyzja o pozwoleniu na budowę jest równoznaczna ze zgodą na tworzenie mikrokawalerek

Przepisy sprzed 1 sierpnia obowiązują także w przypadku lokali znajdujących się w budynkach, dla których przed sierpniem 2024 r. została już wydana decyzja o pozwoleniu na budowę albo zostało dokonane zgłoszenie budowy, które nie doczekało się sprzeciwu organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Czytaj więcej

Przepisy przeciwko patodeweloperce w negocjacjach

– Jeśli zatem budynek, w którym znajdują się lokale użytkowe, został wybudowany na podstawie pozwolenia na budowę wydanego przed datą wejścia w życie nowelizacji lub na podstawie zgłoszenia dokonanego przed tą datą, to nie stosuje się wymogu minimalnej powierzchni lokalu użytkowego – mówi Joanna Maj.

Na możliwość wyznaczania mikrokawalerek ma także kształt zmienionych w sierpniu przepisów. Mec. Joanna Maj przypomina, że zgodnie z przepisami rozporządzenia, nadal dopuszczalne jest tworzenie lokali o powierzchni mniejszej niż 25 m2, jeżeli znajduje się on na pierwszej lub drugiej kondygnacji nadziemnej budynku i jest do niego bezpośredni dostęp z zewnątrz budynku. Wtedy mogą służyć jako lokale usługowe. Drugi wyjątek dotyczy lokali użytkowych znajdujących się w budynkach zamieszkania zbiorowego lub budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono lokal użytkowy.

Czytaj więcej

Patoprawem uderzą w patodeweloperkę. Niestety, będą przypadkowe ofiary

Mecenas Maj dodaje, że stosowanie przepisów obowiązujących przed sierpniem jest także możliwe w pozostałych przypadkach wskazanych enumeratywnie w przepisach przejściowych, zatem gdy przed 1 sierpnia inwestor złożył wniosek o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego lub została wydana odrębna decyzja o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego. Mikrokawalerki można także budować w sytuacji, gdy przed 1 sierpnia zostało dokonane zgłoszenie wykonywania innych robót budowlanych w przypadku, gdy nie jest wymagane uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę lub została wydana decyzja o legalizacji.

Czytaj więcej

Patodeweloperka. Państwo podaruje inwestorom kilka dodatkowych miesięcy

Pierwotnie przepisy dotyczące zakazu budowania mikrokawalerek, zgodnie z zapowiedziami byłego ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, miały wejść w życie 1 stycznia 2024 r., ale w odpowiedzi na apele biznesu, samorządów i ekspertów termin ten przesunięto najpierw na 1 kwietnia, by docelowo przesunąć go na 1 sierpnia. Jak wskazywano, dostosowanie dokumentacji budowlanej do nowych wymogów jest procesem długotrwałym, dlatego od wydania rozporządzenia w październiku 2023 r. do stycznia czy nawet kwietnia 2024 r. niemożliwe byłoby dostosowanie do zmienionych przepisów. Brak przeprojektowanych inwestycji doprowadziłby z kolei do paraliżu na rynku mieszkaniowym.

Czytaj więcej

Nowe przepisy mają ukrócić patodeweloperkę. Zabraknie przez nie mieszkań?

Wraz z początkiem sierpnia 2024 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2024 r., poz. 474). Zgodnie z nią, minimalna powierzchnia jednego lokalu użytkowego w nowo projektowanych budynkach wielorodzinnych musi wynosić co najmniej 25 m2. Poprzedni rząd zdecydował się wprowadzić taką nowelizację, aby walczyć z patodeweloperką w postaci mikromieszkań.

Patodeweloperka nadal możliwa. Mikrokawalerka powstanie, gdy wcześniej złożono wniosek lub chce się zmienić budowany blok

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku