Wraz z początkiem sierpnia 2024 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2024 r., poz. 474). Zgodnie z nią, minimalna powierzchnia jednego lokalu użytkowego w nowo projektowanych budynkach wielorodzinnych musi wynosić co najmniej 25 m2. Poprzedni rząd zdecydował się wprowadzić taką nowelizację, aby walczyć z patodeweloperką w postaci mikromieszkań.
Czytaj więcej:
Patodeweloperka nadal możliwa. Mikrokawalerka powstanie, gdy wcześniej złożono wniosek lub chce się zmienić budowany blok
Mamy grudzień, a wciąż powstają lub są wydzielane lokale o powierzchni mniejszej niż 25 m2, które po sprzedaży przez dewelopera nie pozwalają mieszkańcom na pełen komfort życia. Na te wątpliwe efekty w pierwszych miesiącach od wejścia w życie nowelizacji wpływ mają zarówno przewidziane prawnie wyjątki, jak i przepisy przejściowe.
Dla przykładu, „stare” przepisy obowiązują m.in. wtedy, gdy inwestor złożył przed 1 sierpnia wniosek o pozwolenie na budowę, ale też, gdy po tej dacie inwestor chce wystąpić o zmianę tego pozwolenia na budowę i np. zmienić konstrukcję już budowanego bloku.
Czytaj więcej: