Członkami stowarzyszenia są firmy z branży efektywności energetycznej, a cel to przyspieszenie renowacji budynków, przede wszystkim głębokich renowacji. Jakie są pana priorytety jako nowego dyrektora zarządzającego tej organizacji?
Misją jest zwiększenie tempa renowacji budynków, a priorytety będą w dużej mierze zależeć od naszych firm członkowskich i koalicji interesariuszy, których uda się zmobilizować do konsultacji społecznych bardzo wielu dokumentów, które w tej chwili są na tapecie. To przede wszystkim transpozycja świeżo znowelizowanej dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków, bo to jest rewolucja, na którą mamy dwa lata i która będzie obejmowała nowelizację kilku ważnych dokumentów. Zakończyły się konsultacje dotyczące rozporządzenia o zmianie metodologii charakterystyki energetycznej budynku i świadectwach energetycznych, ale przed nami jeszcze kilka rozporządzeń, m.in. nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej.
Czytaj więcej
Prefabrykacja będzie zyskiwać w Polsce coraz więcej zwolenników. Certyfikaty środowiskowe dla budynków mieszkalnych też powinny wyjść poza niszę.
To będzie bardzo ciekawy okres nie tylko w wymiarze legislacyjnym, ale i narzędziowym. Czeka nas głęboki przegląd i reforma programu „Czyste powietrze”, który może być potężnym narzędziem wspierania kompleksowej modernizacji budynków. Ale może też być potężnym drenażem środków publicznych, które pójdą w niewłaściwą stronę. Zatem priorytetem jest przede wszystkim mobilizacja ekspertów rynkowych z różnych branż do zabrania eksperckiego i rynkowego głosu w tych wszystkich dyskusjach.
Czytaj więcej
Mieszkanie „do remontu” – czyli tańsze. Niebawem o cenie będzie decydować też kwestia podniesienia efektywności energetycznej. Tak jak w Niemczech.