Aktualizacja: 21.11.2024 13:11 Publikacja: 14.12.2023 21:07
Reforma dyrektywy EPBD będzie mieć wpływ i na istniejące, i na planowane budynki
Foto: mat. pras.
Po zamknięciu w zeszłym tygodniu kluczowej rundy negocjacji w sprawie nowelizacji dyrektywy budynkowej (EPBD) przez przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Rady Europy i Komisji Europejskiej przegłosowanie prawa spodziewane jest w I kwartale 2024 r., a wejście w życie – w 2026 r. Intencje są jasne: redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz zużycia energii przez budynki w UE – a więc i kosztów.
Aż 75 proc. budynków nie jest efektywnych energetycznie. Plan zakłada m.in. docelowo całkowite odejście od systemów ogrzewania/klimatyzacji opartych na paliwach kopalnych.
Zegar tyka. Od termodernizacji budynków nie ma ucieczki. Inwestycje w Polsce do 2050 r. pochłoną ponad 1,5 bln zł.
Nowe obiekty muszą być wysoce energooszczędne. Stoimy też przed wyzwaniem wielkiej termomodernizacji budynków.
Paszporty energetyczne nie podbiły cen mieszkań. Klienci często zlecają je w ostatniej chwili, traktując jak zło konieczne.
Chcesz sprzedać lub wynająć mieszkanie? Od kwietnia 2023 r. trzeba będzie mieć świadectwo energetyczne. To zadziała?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Sukces termomodernizacji w Polsce zależy od udostępnienia atrakcyjnego finansowania właścicielom domów i fabryk.
Osiedle Fabrica Ursus to unikatowa inwestycja dewelopera Aurec Home, zlokalizowana w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Ursus w Warszawie. To wyjątkowe miejsce łączy nowoczesność z historią, oferując nie tylko komfortowe mieszkania, ale także bogatą infrastrukturę i doskonały dostęp do zielonych terenów. Sprzedaż kolejnego etapu już ruszyła.
W statystykach GUS od miesięcy nie widać spowolnienia aktywności inwestorów. Październik przyniósł jeszcze podkręcenie tempa.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Oferta katowickiego osiedla firmy Atal powiększyła się o 290 mieszkań. To kolejna odsłona inwestycji, która wystartowała dziesięć lat temu.
Budynek mieszkalny firmy Trust Investment w centrum Częstochowy ma już pozwolenie na użytkowanie. Firma rozpoczęła budowę kolejnego osiedla w tym mieście.
Podobnie jak w III kwartale deweloper nie widzi spadku popytu na swoje mieszkania. Rynek nie pozwolił na skokowy wzrost, ale na stabilny wynik.
Deweloper lubi kusić promocjami, ale zazwyczaj dotyczy to pewnej puli mieszkań. Teraz dużą obniżką objęta jest cała oferta.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas