Aktualizacja: 20.06.2024 21:06 Publikacja: 20.06.2024 15:02
Budowane pod rządami nowych przepisów osiedla będą bardziej rozrzedzone. Na działce powstanie mniej mieszkań
Foto: AdobeStock
Znowelizowane warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zaczną obowiązywać od 1 sierpnia. Pierwotnie miał to być 1 stycznia, ale termin został przesunięty – najpierw na 1 kwietnia, a ostatecznie – na 1 sierpnia. Deweloperzy, spółdzielnie i samorządy alarmowały, że zbyt szybkie wdrożenie przepisów zatopi część inwestycji.
Patryk Kozierkiewicz, prawnik Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD), przypomina, że ze względu na skalę zmian i krótkie vacatio legis istniało realne zagrożenie, że wielu inwestorów nie zdąży przeprojektować przygotowywanych osiedli. – Dlatego jako branża apelowaliśmy o przesunięcie terminu wejścia w życie rozporządzenia. Ministerstwo Rozwoju i Technologii podjęło racjonalną decyzję, znacznie ograniczając ryzyko skrzywdzenia inwestorów skutkami zbyt krótkiego vacatio legis – mówi prawnik.
Pod koniec września na ośmiu głównych rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz było ponad 1,1 mln mkw. biur - wynika z analiz Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych (PINK).
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Park handlowy w miejscu dawnego centrum Leśnica przy ul. przy ul. Średzkiej we Wrocławiu wybuduje PKB Inwest Budowa.
Rentowność najmu mieszkań w Krakowie to 4 proc. netto, w Warszawie, Lublinie i Toruniu – 4,4 proc., a w Szczecinie – 5,4 proc.
AI to element proptechu, który przyniesie najwicej zmian na rynku nieruchomości komercyjnych – oceniają eksperci BNP Paribas Real Estate.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Klienci najchętniej wybierają kompaktowe lokale z atrakcyjnymi adresami. Wybór mieszkań jest dziś bardzo duży.
Prezydent Miasta Kołobrzeg ma zaszczyt przedstawić państwu ofertę inwestycyjną w najpiękniejszym polskim uzdrowisku.
W każdym mieście są pewne fragmenty tkanki miejskiej, które uległy degradacji bądź przestały funkcjonować. Wtedy ich zamiana na nowy budynek ma sens. Wzbogaca istniejącą tkankę miejską o nowe funkcje – mówi Wojciech Dzwonkowski, dyrektor departamentu rozwoju w BPI Real Estate Poland.
Nieruchomościowa grupa wyszła z ciążącego jej rynku. Skupi się na Polsce i Niemczech.
Pilotujący między innymi prace nad ustawą o dopłatach do kredytów mieszkaniowych Jacek Tomczak zrezygnował z funkcji. Mówi o czarnym PR i wojnie hybrydowej wymierzonej w ministerialne projekty.
W ciągu trzech kwartałów 2024 r. udział rodzimego kapitału w wartości transakcji sięgnął 10 proc.
Minister rozwoju po weekendzie zaprezentuje na forum rządu zaktualizowany program mieszkaniowy. Wcześniej rozliczy wiceministra.
Nadal będzie istniała możliwość dofinansowania do wymiany kotła na paliwo gazowe, ale wyłącznie w zestawach zawierających odnawialne źródła energii - tak wynika z projektu Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Po pierwszej transakcji w Warszawie inwestorzy z rynku PRS planują zacieśnić współpracę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas