Ceny mieszkań w ogłoszeniach sprzedaży opublikowanych w maju 2024 r. były wyższe niż w kwietniu przeciętnie o 0,9 proc. W siedmiu miastach ceny ofertowe spadły, a w dziesięciu wzrosły – wskazują autorzy raportu Expandera i Rentier.io. – Wśród miast, w których odnotowaliśmy spadki, od kwietnia (w kwietniu tańszych miast było także siedem) powtarza się tylko jedno — Sosnowiec (-2,8 proc. porównując maj z kwietniem i -2,3 proc. kwiecień z marcem).
Czytaj więcej
W dobie galopujących cen mieszkań małe rynki stały się ciekawą alternatywą dla inwestorów – uważają pośrednicy.
Falowanie cen mieszkań. To jeszcze nie załamanie rynku
W pozostałych miastach, w których w maju odnotowano spadki cen mieszkań, w kwietniu lokale były oferowane drożej niż w marcu. - Oznacza to, że z perspektywy danych miesięcznych trudno już mówić o załamaniu rynku – zaznaczają autorzy Expandera i Rentier.io. - Największe spadki w maju odnotowaliśmy w Katowicach (-5,1 proc.), Gdyni i wspomnianym już Sosnowcu (po -2,8 proc.).
Wzrosty z kolei odnotowano w Toruniu (11,8 proc.), Białymstoku (5,3 proc.), Radomiu i Bydgoszczy (po 4,5 proc.). - Co ciekawe, Warszawa, gdzie w kwietniu odnotowaliśmy małą zadyszkę, jest znów na plusie (2,2 –proc. wzrost miesiąc do miesiąca).
Kolejne rekordy cen mieszkań analitycy Expandera i Rentier.io odnotowali w dziewięciu z 17 analizowanych miast. - Na szczególną uwagę zasługuje Toruń. Średnie ceny mieszkań wystawionych do sprzedaży w maju po raz pierwszy w historii sięgnęły 10 tys. zł za metr – wskazują. - Wszystko za sprawą rynku pierwotnego, gdzie przeciętna cena ofertowa lokali wprowadzonych na rynek w maju wynosiła 11,5 tys. zł za metr — tłumaczą.