Zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Warszawie (w I strefie, czyli w granicach administracyjnych miasta) wzrosły w ub. roku do 909,5 tys. mkw. (4,5-proc. wzrost r./r.). – Ukończone obiekty dostarczyły na rynek prawie 41 proc. więcej magazynowych metrów (ponad 70 tys. mkw.) niż w roku 2022 (49,8 tys. mkw.) – wskazują eksperci firmy doradczej Newmark Polska. – Jest to drugi co do wielkości wynik w historii warszawskiej strefy I.
Czytaj więcej
Największym zainteresowaniem inwestorów będą się cieszyć ekologiczne magazyny ze środowiskowymi certyfikatami.
SBU, czyli małe moduły magazynowe, na celowniku
Eksperci Newmark Polska podkreślają, że stolica jest świetnym miejscem na lokowanie obiektów typu small business units (SBU). – I chociaż od wielu lat małe, dające się elastycznie łączyć powierzchnie magazynowe są trendem, o którym się dużo mówi, to w Warszawie na atrakcyjną powierzchnię typu SBU trzeba czekać nawet kilka miesięcy – wskazują.
Zapotrzebowanie jest ogromne, ale od dłuższego czasu brakuje produktu.
– Przez wiele lat chłonnego rynku deweloperzy, maksymalizując możliwości działek, budowali w Warszawie przede wszystkim big boxy. Pokłosiem jest duży wybór obiektów oferujących najem od 1 tys. do 1,5 tys. mkw. powierzchni – mówi Janusz Dudek, ekspert w dziale powierzchni przemysłowych i magazynowych w Newmark Polska. – Tymczasem stolica jest idealną lokalizacją do rozwoju małych (od 300 mkw.), elastycznych modułów magazynowych, z nowoczesną powierzchnią biurową klasy A, która zajmuje w takich inwestycjach zwykle więcej niż 10 proc. powierzchni budynku.