- Sytuacja na rynku mieszkań w lutym była kontynuacją pozytywnych nastrojów z poprzednich miesięcy. Choć popyt jest mały, to ceny w ogłoszeniach rosną. Sprzedający liczą, że w drugiej połowie roku popyt wystrzeli dzięki programowi „Na start”. Nie chcą więc obniżać cen, lecz testują ich coraz wyższe poziomy – mówią analitycy Expandera i Rentier.io.
Czytaj więcej
Początek roku na rynku wtórnym przyniósł uspokojenie. Kolejną gorączkę może wywołać nowy program kredytowy.
Gdzie ceny mieszkań spadły, gdzie wzrosły
Ceny mieszkań podawane w nowych ogłoszeniach w lutym 2024 r. wzrosły w porównaniu ze styczniem w 13 z 17 badanych miast. - Największe podwyżki odnotowaliśmy w Katowicach (7,7 proc.), Sosnowcu (5,8 proc.) i Rzeszowie (4,7 proc.) – wskazują autorzy raportu. - Spadki pojawiły się tylko w czterech miastach – w Radomiu (-3,9 proc.), Białymstoku (-3,7 proc.), Szczecinie (-0,6 proc.) i Gdyni (-0,3 proc.).
Z kolei w porównaniu z cenami sprzed roku zdecydowanie wyróżnia się Kraków. - Ze wzrostem o 39 proc., licząc rok do roku, miasto bije na głowę inne badane ośrodki – mówią analitycy. - Ponadto bardzo mocno wzrosły ceny mieszkań w Katowicach (29 proc. rok do roku) i Warszawie (28 proc. rocznie). Warto też wspomnieć o Łodzi (22 proc.) i Wrocławiu (21 proc.), gdzie roczny wzrost przekroczył 20 proc. Wśród badanych miast nie ma ani jednego, gdzie przeciętna cena ofertowa mieszkań byłaby niższa niż przed rokiem. Najniższy wzrost odnotowaliśmy w Sosnowcu (8 proc. rocznie).
Przeciętne ofertowe ceny mieszkań w lutym 2024 r.