19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 18:42 Publikacja: 02.11.2023 21:06
Foto: mat. pras.
W ostatnim raporcie mówicie o rekordowym dla rynku PRS roku, co może zaskakiwać, bo zewsząd słychać o spowolnieniu. Chodzi jednak o podaż, czyli mieszkania oddawane do użytkowania, a więc z inwestycji rozpoczętych dwa lata temu – bo tyle trwa cykl budowlany. Jak zatem wygląda podaż mieszkań na wynajem instytucjonalny obecnie i czego można się spodziewać w najbliższym czasie?
Obecnie na rynku mamy ponad 15,2 tys. mieszkań, które są oferowane przez inwestorów instytucjonalnych. W ciągu trzech kwartałów br. notowaliśmy ponad 4,4 tys. mieszkań, które zostały dostarczone w 17 projektach, stąd informacja, że PRS rozpychał się łokciami, bo podaż jest zdecydowanie większa niż we wcześniejszych latach. Nigdy jeszcze takiej sytuacji nie było na rynku polskim i dlatego mówimy o rekordzie.
Organizacja zrzeszająca deweloperów, inwestorów i usługodawców, ma całą listę postulatów, by rynek lepiej funkcjonował.
Zmiana u sterów państwa to szansa na zmiany oczekiwane przez branżę. Jednym z palących tematów są REIT-y, których wprowadzenie do porządku prawnego byłoby wsparciem dla mieszkaniówki.
Niemal 4,4 tys. mieszkań z szyldem PRS trafiło na polski rynek od początku roku – wskazuje firma doradcza Knight Frank.
Deweloper ruszył z budową pierwszych mieszkań na wynajem.
Nie wiadomo, jakie programy dla nieruchomości przyjmie nowy rząd. Branża radzi, żeby po prostu budować więcej mieszkań. Do tego potrzebne są jednak ziemia, proste procedury i stabilne prawo.
Aby sprzedać mieszkanie, trzeba urealnić cenę ofertową. Jak duże przeceny akceptują sprzedający lokale analizuje portal Nieruchomosci-online.pl.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Większy budżet na budownictwo społeczne i jawne ceny mieszkań deweloperskich – to nie ruchy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, tylko posłów Polski 2050.
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzenie obowiązkowej weryfikacji użytkowników chcących uzyskać dostęp do treści ksiąg wieczystych.
Spółka Matexi Polska dostała pozwolenie na użytkowanie budynku na warszawskiej Pradze-Północ. Jedną ze ścian kamienicy ozdobił mural Tytusa Brzozowskiego.
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Dom rodzinny w Albuquerque z pozoru wygląda na przeciętny, a jednak odwiedzają go setki turystów dziennie – wszystko przez to, że występował w popularnym serialu „Breaking Bad”. Właścicielka po latach ma dość i sprzedaje dom Waltera White’a.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas