Aktualizacja: 21.02.2025 10:58 Publikacja: 27.10.2023 13:36
Foto: materiały prasowe
Zmiana władzy to dobry moment na podsumowanie i korektę polityki obejmującej szeroko pojęte nieruchomości. Branża zgłasza już swoje propozycje i postulaty, choć jeszcze nie wiadomo, kto w bardzo szerokiej koalicji będzie odpowiadał za te kwestie. W cyklu publikacji będziemy prezentować głos rynku nieruchomości. Po apelu Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości na Wynajem „Mieszkanicznik” czas na Polską Izbę Nieruchomości Komercyjnych.
Zmiana u sterów państwa to szansa na zmiany oczekiwane przez branżę. Jednym z palących tematów są REIT-y, których wprowadzenie do porządku prawnego byłoby wsparciem dla mieszkaniówki.
Dużo się mówi o zastępowaniu istniejących budynków nowymi, ale przyszłość leży w modernizacji i rearanżacji istniejącej powierzchni – mówi Sylwia Piechnik, szefowa działu najmu nieruchomości biurowych w EPP.
Rodzimy kapitał nie istnieje na rynku inwestowania w nieruchomości komercyjne nad Wisłą. Nie ma woli politycznej, która otworzyłaby możliwości inwestorom instytucjonalnym i indywidualnym.
Chcemy, by przedsiębiorstwa widziały w nas rzecznika swoich interesów, a rządzący – partnera do poważnej rozmowy – mówi Dariusz Fudali, przewodniczący Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.
Rozwijamy się w sposób wyważony – mówi Magdalena Szulc, dyrektorka zarządzająca na Europę Środkową w SEGRO.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Styczeń przyniósł wzrost aktywności inwestycyjnej budowniczych mieszkań po grudniowym dołku. Machina może jednak spowalniać.
Mikrokawalerki w budynku jednorodzinnym, domy budowane na terenach zalewowych, mieszkania, z których bez problemu można zajrzeć sąsiadowi "do garnka" – to tylko niektóre przykłady tzw. patodeweloperki, z którymi mierzy się stolica Małopolski.
Krakowskie osiedle spółki Atal powiększy się o ponad 250 mieszkań. Ceny lokali zaczynają się od 9,8 tys. zł za metr.
Na osiedlu Essa Kliny w Krakowie mają powstać 22 budynki. Oprócz mieszkań inwestor planuje tez lokale usługowe.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas