19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 12.01.2025 15:00 Publikacja: 26.10.2023 21:13
REIT-y pomogłyby zaktywizować polski kapitał na rynku nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych
Foto: mat. pras.
W oczekiwaniu na ukształtowanie się koalicyjnego rządu po wyborach i jednolitej polityki dotyczącej szeroko pojętych nieruchomości przedstawiciele branży już formułują swoje oczekiwania.
Wśród licznych i specyficznych dla poszczególnych gałęzi rynku spraw jednym z najczęściej podnoszonych punktów jest oczekiwanie wznowienia prac nad REIT-ami, czyli spółkami, które budują portfele nieruchomości, aby zyski z najmu regularnie zasilały konta akcjonariuszy – w idealnej wersji instytucji zarządzających kapitałem (fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe), ale również Kowalskich.
Rodzimy kapitał nie istnieje na rynku inwestowania w nieruchomości komercyjne nad Wisłą. Nie ma woli politycznej, która otworzyłaby możliwości inwestorom instytucjonalnym i indywidualnym.
Dużo się mówi o zastępowaniu istniejących budynków nowymi, ale przyszłość leży w modernizacji i rearanżacji istniejącej powierzchni – mówi Sylwia Piechnik, szefowa działu najmu nieruchomości biurowych w EPP.
Rynek logistyczno-przemysłowy hamuje, ale Polska będzie w stanie dalej przyciągać najemców i fundusze inwestujące w nieruchomości.
Nie widzę argumentów przemawiających za tym, by budowanie mieszkań miało być tańsze. Przeciwnie, koszty mogą rosnąć – mówi Damian Kaźmierczak, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
Firmy lubią elastyczne powierzchnie do pracy. To magnes na talenty. Własne flexy otwierają właściciele biurowców.
Osiedle spółki Atal powstanie przy ul. Hipotecznej w Łodzi. Ogólnopolski deweloper wprowadził do sprzedaży ponad 200 mieszkań.
Deweloper rozpoczął budowę kolejnej hali magazynowej w kompleksie logistycznym Wrocław Campus 2. Do czerwca powstanie niemal 30 tys. mkw. powierzchni.
Po cyberataku na Słowacji nadal nie działa ewidencja gruntów i budynków. Władze kraju obwiniają za sytuację Ukrainę, a przestępcy żądają milionowego okupu.
Darowizna pieniężna przekazywane na rachunek służący spłacie obciążającego obdarowanego kredytu bankowego, spełnia warunek udokumentowania i korzysta z pełnego zwolnienia dla zerowej grupy podatkowej czyli najbliższej rodziny.
Krystalizują się proporcje pracy z domu i biura i trwa optymalizacja wykorzystywanej przez najemców powierzchni. Deweloperzy biorą się za przerabianie starych budynków.
Celem zawarcia umowy najmu jest oddanie przedmiotu najmu najemcy do korzystania w zamian za zapłatę czynszu. Lokal będący przedmiotem najmu powinien odpowiadać w chwili wydania standardom wynikającym z umowy, w tym w zakresie powierzchni oraz wykończenia.
Ten rok może nieco poprawić sytuację inwestorów na rynku mieszkań. Biznes staje się jednak trudny. Wygrają najlepsi.
Rosną oczekiwania klientów, którzy głosują kartami płatniczymi, piszą i czytają opinie w sieci. Z 50 naszych obiektów tylko kilka jest nierentownych, ale i na nie mamy pomysły – mówi Rafał Kincer, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas