W strefie biurowej Zachodnie Centrum (definiowanej jako przestrzeń między al. Jana Pawła II/ul. Chałubińskiego, al. Solidarności i ul. Koszykową i Karolkową) mamy i całe kompleksy, i pojedyncze budynki.
– Ponad 85 proc. istniejących w tej strefie zasobów ma też certyfikaty BREEAM albo LEED – mówi Joanna Bartosiewicz, ekspertka z działu reprezentacji najemców biurowych w firmie Newmark Polska.
Małe miasteczka
Analitycy Newmark Polska zaznaczają, że Zachodnie Centrum przyciąga najemców i największych deweloperów. Atutem jest bezpośrednie sąsiedztwo centrum i świetne skomunikowanie dzielnicy (tramwaje, autobusy, metro). Firma podaje, że od 2014 r. zasoby biurowe w zachodnim centrum powiększyły się o 145 proc. Najwięcej, bo prawie 230 tys. mkw. biur powstało tu w 2020 r. Pojawiły się Mennica Legacy Tower (wieża), The Warsaw Hub, Chmielna 89 czy Browary Warszawskie (dwa z trzech budynków biurowych).
Na Woli jest ponad 1,1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, najwięcej – prawie 477 tys. mkw., w okolicy ronda Daszyńskiego. W ostatnim roku w zachodnim centrum, podobnie jak w całej stolicy, deweloperzy byli mniej aktywni. Od stycznia w dzielnicy nie oddano żadnego biurowca.
Joanna Bartosiewicz zaznacza, że w budowie jest jednak bardzo dużo powierzchni – 163,8 tys. mkw. – To prawie 60 proc. wszystkich biur powstających dziś w stolicy. Wola jest jednym z najszybciej rozwijających się centrów biznesowych w Warszawie, gdzie obecni są wszyscy najwięksi deweloperzy – podkreśla.